30-letnie doświadczenie to nasz atut

Rozmowa z Piotrem Bednarkiem, Prezesem Zarządu PPH Gryf Sp. z o.o.

 

logo_2019_339Obchodzicie Państwo w tym roku zacny jubileusz 30-lecia istnienia firmy. Jak to wszystko się zaczęło? Czym dzisiaj zajmuje się spółka? Jakie są główne kierunki działalności?

Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowe GRYF Sp.  z  o.o. powstało w 1989 roku z inicjatywy pana inż. Jana Bednarka, pana mgr inż. Władysława Kółeczki, nieżyjącego już niestety twórcy i prezesa Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów oraz pana mgr Waldemara Baszanowskiego, sztangisty, dwukrotnego zdobywcy złotego medalu na olimpiadach w Tokio i Meksyku, wielokrotnego mistrza Europy i Świata w kategorii lekkiej i średniej. W początkowym okresie firma prowadziła działalność w zakresie wykonawstwa i montażu konstrukcji stalowych. Dzisiaj zajmujemy się szeroko rozumianym wykonawstwem budowlanym. W tym wymianą sieci gazowych z rur polietylenowych i stalowych, budową i wymianą sieci kanalizacyjnych oraz wodociągowych, wykonawstwem i montażem konstrukcji stalowych, wykonawstwem robót drogowych, robotami rozbiórkowymi obiektów przemysłowych i mieszkalnych, wykonawstwem robót specjalistycznych w nowych technologiach, pracami modernizacyjnymi i remontowymi na liniach produkcyjnych, regulacją rzek i potoków. Naszą specjalnością jest jednak budowa sieci gazowych i wodno-kanalizacyjnych.

Jak kształtuje się obecnie pozycja marki w odniesieniu do rynku polskiego? Z jakimi kontrahentami obecnie firma współpracuje?

 

20190417_134137_1143Obecnie działamy głównie lokalnie, na rynku dolnośląskim. Poprzez inwestowanie w rozwój kompetencji pracowników, oferowanie nowych technologii, wdrażanie strategii reagowania na potrzeby klientów, dobrą współpracę z samorządami, zbudowaliśmy stabilną pozycję na lokalnym rynku. Wykonujemy inwestycje dla spółek wodnych, Polskiej Spółki Gazownictwa, a także współpracujemy z takimi gigantami rynku budowlanego jak np.: Budimex.

Jaką rolę odgrywa spółka w swoim środowisku lokalnym? Czy podejmuje aktywność na rzecz społeczności i ochrony środowiska naturalnego?

Spółka wykonując roboty w zakresie budowy i remontów sieci wodociągowych i gazowych, niejako z automatu działa na rzecz poprawy warunków życia lokalnych społeczności. Przy realizacji inwestycji staramy się  minimalizować wynikające z wykonywanych robót uciążliwości. Jednocześnie duży nacisk kładziemy na kwestie ekologii. Po zakończeniu robót staramy się odtwarzać istniejący drzewostan, poprawiać jakość terenów zielonych, przez które prowadziliśmy nasze budowy.

Dywersyfikacja jako element przewagi konkurencyjnej. Jak Państwo odnosicie się do tej tezy?

 

20190529_141414_980Dywersyfikacja, szczególnie niepokrywająca się z dotychczasową działalnością, wymaga zdobycia know-how, pozyskania kosztownych zasobów, ściągnięcia z rynku specjalistów. Wszystko to niestety wymaga znacznych nakładów. Niestety, niewielkie firmy, takie jak nasza, borykają się cały czas z brakiem kapitału. Dlatego staramy się raczej rozszerzać naszą ofertę o nowe produkty w znanej nam branży.

Czy warto przywiązywać dużą wagę do jakości? Czy wysoki poziom jakości ma znaczenie- zarówno dla Państwa obecnych i potencjalnych klientów?

Bez zapewnienia wysokiej jakości nie byłoby możliwości rozwoju firmy. Specyfika naszej branży w żaden sposób nie dopuszcza możliwości jej obniżenia. W wykonawstwie sieci wodociągowo-kanalizacyjnych, a szczególnie sieci gazowych, zachowanie wysokiej jakości staje się celem nadrzędnym. Niezbędnym jest efektywne zarządzanie jakością oraz ciągłe jej doskonalenie. Jesteśmy świadomi, że spełnienie wymagań jakościowych stawianych przez naszych odbiorców jest istotnym celem rozwoju naszej firmy. Narzędziem realizacji naszej Polityki Jakości jest System Zarządzania Jakością zgodny z wymaganiami norm PN-EN ISO 9001:2015 i PN-EN ISO 3834-2:2007.

Wielu przedsiębiorców boryka się z problemem niedoświadczonej i słabo wykwalifikowanej kadry. Wielu postuluje również o przywrócenie do łask szkół średnich i techników. Jak wygląda sytuacja u Państwa?

 

20190529_141121_816Nasza firma również boryka się z brakiem wykwalifikowanych pracowników np. spawaczy, operatorów maszyn, kierowców, kosztorysantów. Z pewnością większy nacisk na kształcenie zawodowe byłby właściwym kierunkiem.

Innowacja jest wyznacznikiem jakości. Jak państwo odwołujecie się do tej tezy?

W naszym przypadku brak innowacyjności jest równoznaczny z wypadnięciem z rynku. W branżach wod.-kan. i gazociągowej następuje bardzo szybki rozwój zarówno w zakresie technologii wykonywania robót, jak i stosowanych materiałów. Dlatego na bieżąco inwestujemy w nowy sprzęt i dokształcanie załogi.

Czym dla Państwa jest patriotyzm gospodarczy?

 

img_20190529_141506_879Nowoczesny patriotyzm może być realizowany na wiele sposobów. Jednym z nich jest patriotyzm ekonomiczno-gospodarczy, wyrażany przez tych przedsiębiorców, którzy poprzez swoją działalność zmieniają naszą rzeczywistość i to właśnie oni mogą być dziś wzorem do naśladowania. Pracowitość i innowacyjna przedsiębiorczość staje się jednym z największych przejawów patriotyzmu, który kreuje współczesny świat, zmieniając go na lepsze. Dziś bycie patriotą, to codzienna praca dla dobra swojego, bliskich i całego otoczenia. Dla nas, małej rodzinnej firmy, działającej przeważnie na terenie województwa dolnośląskiego, ważne są warunki, jakie tworzy się dla polskiego  biznesu - jakie będą podatki, jaki system zachęt i poziom obsługi inwestorów, jak będzie się rozwijała gospodarka. Pozytywnie odbieramy zmiany w systemie zamówień publicznych, szczególnie ochronę mniejszych podwykonawców, pochodzących z okolic miejsca tworzenia inwestycji oraz dzielenie dużych inwestycji na kilka mniejszych, co pozwala na udział w przetargach polskim wykonawcom.  

Kapitał polski czy zagraniczny? Czy pochodzenie kapitału ma dzisiaj jakiekolwiek znaczenie dla klienta? Jeśli tak to jakie?

My, jako mała specjalistyczna firma, z problemem pochodzenia kapitału spotykamy się często, szczególnie jako klient banku. Banki zagraniczne udzielają kredytu obrotowego do wysokości miesięcznego obrotu firmy. Realizacja zadania np. wykonanie gazociągu, trwa czasami kilka miesięcy, a materiały trzeba zakupić przed rozpoczęciem zadania. Koszt materiałów sięga nawet 40% wartości zadania, więc kredytu  nie starczy nawet na pokrycie robocizny w pierwszych miesiącach realizacji. Dlatego pozytywnie przyjęliśmy zmiany w zamówieniach publicznych, umożliwiające inwestorom wypłacanie zaliczki do 30 % wartości zadania.

Czy polskie firmy potrzebują dzisiaj wsparcia ze strony rządzących poprzez działania promujące polską przedsiębiorczość, czy raczej zmiany zachowania konsumentów?

 

20181116_130126_816W naszej branży wsparcie ze strony rządzących jest niezwykle istotne, szczególnie w zakresie odpowiedniej legislacji, która ułatwiałaby funkcjonowanie na rynku mniejszym przedsiębiorcom i zapewniała ochronę przed dużymi graczami. Bardzo istotne jest również wsparcie ze strony samorządów lokalnych, które odpowiednio planując inwestycje, umożliwiają start w przetargach również mniejszym lokalnym podmiotom.Rozmawiał: Tomasz Popławski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.