5 kroków do utrzymania efektów urlopu. HR-owcy radzą

Urlop minął jak jeden dzień, a już na wstępie czeka na nas stos maili i nowych zadań - to sytuacja znana wielu osobom. Opinie pracowników pokazują jasno, że udany powrót z wakacji to równie duża sztuka, co efektywny odpoczynek. Eksperci Pracuj podpowiadają, jak pokonać „back to work blues” i bez chandry wrócić z urlopu.

 

Co najmniej dwa tygodnie – tyle według obiegowych opinii powinien trwać efektywny urlop. Nie dłużej, niż 8 dni – to z kolei optymalny czas według psychologów z Uniwersytetu Tempere w Finlandii. Niezależnie od tego, kto ma rację – każdy urlop kiedyś się kończy, a powrót z niego potrafi przyprawić o ból głowy pracowników na całym świecie. Pierwsze dni w pracy dla wielu są trudne, a liczba obowiązków czekających na nas po powrocie może być przytłaczająca. Eksperci Pracuj.pl podają kilka praktycznych rad, które ułatwiają ponowne efektywne wejście w buty pracownika.


1. Nie działaj chaotycznie

 
Według raportu Pracuj.pl „Powrót z urlopu”, większość Polaków jest po urlopie spokojniejsza (60%), co drugi czuje się wypoczęty. Jak zauważa Sylwia Sosnowska, HR Manager w Grupie Pracuj, pozytywne efekty przerwy szybko zostają jednak skonfrontowane z rzeczywistością, a po powrocie o naszą uwagę walczy wiele różnych wątków.
- Wielu z nas odczuwa przygnębienie z myślą o powrocie z urlopu do pracy. Duży wpływ na to mają czekające nas zaległości. Ważne, abyśmy nie wykorzystywali pierwszych dni w pracy jako okazji na nerwowe nadrabianie czasu. Zaplanujmy działania krok po kroku. Warto na początku zorganizować spotkania z najbliższymi współpracownikami, zebrać nowe informacje. Działając impulsywnie, bez planu możemy wprowadzić dodatkowy, niepotrzebny chaos w zespole, a sobie przysporzyć dodatkowego stresu - PRZEKONUJE SYLWIA SOSNOWSKA.2. Skup się na głównych zadaniach

 
Historie o setkach nieodebranych maili czy telefonów od klientów należą już do pourlopowej klasyki. W takiej sytuacji bardzo ciężko spojrzeć obiektywnie na czekające nas zadania i wyznaczyć priorytety. Według badań Pracuj.pl co trzeci badany Polak ma trudności z ponownym wejściem w codzienny rytm pracy po wakacjach. Dlatego tak ważne jest systematyczne przyjrzenie się zadaniom i wybór priorytetów.
- Po dwu- czy trzytygodniowym urlopie nie sposób zarządzić wszystkimi sprawami, które miały miejsce pod naszą nieobecność. Pomocna w wyznaczaniu priorytetów po urlopie może być metoda MIT (Most Important Tasks). Zgodnie z nią każdy dzień powinniśmy zacząć od maksymalnie 2-3 zadań, które mogą przynieść najbardziej istotne rezultaty dla naszej pracy. Do czasu ich realizacji wszystkie inne cele schodzą na dalszy plan. Stosując się do tej i innych podobnych zasad, osiągamy najlepsze efekty w „odkopywaniu się” z przerwy urlopowej – MÓWI KONSTANCJA ZYZIK, TALENT ACQUISITION & EMPLOYER BRANDING MANAGER W GRUPIE PRACUJ.3. Nie narzucaj zbyt szybkiego tempa

 
Bardziej energiczni i zmotywowani, mniej zestresowani – tacy wracamy z urlopu. Jak pokazują jednak opinie pracowników z różnych krajów, te efekty wielu z urlopowiczów traci niemal błyskawicznie. Jednocześnie jednak wielu z nas znajduje swoje sposoby na spokojne wejście do pracy – np. koncentrując się na mniej wymagających zadaniach w pierwszych godzinach czy dniach po powrocie.Michael Kerr, znany autor wykładów i książek o budowie pozytywnych organizacji podkreśla, że tuż po urlopie warto pierwsze minuty pracy każdego dnia poświęcać wyłącznie na jego planowanie i wyznaczenie priorytetów. Jak dodaje, zapełnienie okresu po powrocie zbyt wieloma spotkaniami i deadline’ami zazwyczaj skutkuje przeładowaniem, generując wrażenie większych zaległości, niż te rzeczywiste.
- Ważne, abyśmy nie wykorzystywali pierwszych dni w pracy po wakacjach jako okazji na nerwowe nadrabianie czasu. Zaplanujmy działania krok po kroku - MÓWI SYLWIA SOSNOWSKA Z GRUPY PRACUJ3 sposoby na pourlopową chandrę w pracy - Biuro Prasowe Grupy Pracuj

Urlop to czas wypoczynku, regeneracji i korzystania z wielu przyjemności. Czasami jednak powrót do pracy po dłuższej przerwie może skutkować uczuciem przygnębienia. Jak wynika z badania Pracuj.pl Powrót z urlopu 2017 niemal połowa ankietowanych wracając z urlopu jest wypoczęta i gotowa do nowych wyzwań, a druga połowa – odczuwa pourlopową chandrę. Co zrobić, by była ona jak najmniej odczuwalna? Pracuj.pl radzi jak zapobiec złemu nastrojowi i przestawić się na aktywne działanie.4. Zaplanuj kolejne urlopy

 
Pracujemy coraz więcej- jak podaje Eurostat, Polacy spędzają w pracy średnio 41,1 godzin tygodniowo. Jedna dłuższa przerwa to za mało. Dlatego warto rozważyć wyznaczenie w kalendarzu tuż po urlopie wydłużonych weekendów, które złagodzą trudności powrotu do pracy i wielomiesięcznej przerwy od dłuższych przerw.
- W Polsce wciąż mamy do czynienia ze zjawiskiem „chomikowania” dni urlopowych przez część pracowników. Menedżerowie HR podkreślają, że skupianie się wyłącznie na jednym, dłuższym urlopie nie wystarcza, by efektywnie wypocząć. Umiejętne zarządzanie odpoczynkiem to ważna kompetencja. Róbmy sobie co jakiś czas krótkie przerwy, planujmy tzw. "długie weekendy". Musimy sobie bowiem zdawać sprawę, że zbyt mała liczba dni wolnych jest kontr produktywna. Zwiększa stres oraz ryzyko zwolnień chorobowych i wypalenia zawodowego - DODAJE SYLWIA SOSNOWSKA.5. Pielęgnuj wspomnienia


Efekty urlopu bywają bardzo ulotne. Według ustaleń American Psychological Association, 64% Amerykanów utrzymuje pozytywne efekty przerwy maksymalnie przez kilka dni od powrotu do pracy. A jak to wygląda w przypadku Polaków? Również wielu z nas ma trudności z ponownym wejściem w codzienny rytm życia zawodowego, a piętrzące się obowiązki każą nam zapomnieć o urlopie i jego pozytywnych efektach.
- Skutkami urlopu są większa energia i motywacja, kreatywność, lepszy humor. Wspomnienia z wakacji pozwalają je utrzymać. Doświadczenie pokazuje jednak, że wielu pracowników uważa myśli o urlopie za „rozpraszacze”, utrudniające powrót. Niepotrzebnie!  W Grupie Pracuj nasz zespół często dzieli się wspomnieniami, przy biurkach i na tablicach pojawiają się zdjęcia z wyjazdów, w kuchni można często natrafić na poczęstunek z lokalnymi specjałami przywiezionymi z podróży. Takie gesty pozwalają przenieść do firmy choć na chwilę dobre emocje związane z wakacyjną przerwą – PODSUMOWUJE KONSTANCJA ZYZIK.

 
Powiązane artykuły


LIFESTYLE
Trzy ścieżki powrotu na rynek pracy
Narodziny dziecka to dla kobiet prawdziwa rewolucja w życiu prywatnym, jak i w pracy. Po upływie urlopu, matki stają przed decyzją, czy i jak wrócić do aktywności zawodowej. Według badań Pracuj.pl „Rodzice w pracy” 48% z nich wraca do pracy, kierując się chęcią rozwoju zawodowego. O czym powinny pamiętać mamy, ponownie wchodząc na ścieżkę kariery? Zapytaliśmy o to: Sylwię Sosnowską – HR Manager Grupy Pracuj, Joannę Drabent – założycielkę platformy Prowly, oraz znaną prawniczkę i blogerkę – Katarzynę Łodygowską.
około 2 miesięcy temu


LIFESTYLE
Trudna sztuka równowagi. Work-life balance polskich rodziców
31% pracujących matek badanych przez portal Pracuj.pl deklaruje, że pracodawca ułatwił im godzenie obowiązków zawodowych z życiem prywatnym. Jak pokazuje raport „Rodzice w pracy. Życie na pełen etat”, w utrzymaniu work-life balance pomagają zwłaszcza benefity oferowane rodzicom. Według badań, pracujące matki i ojcowie najczęściej mogą liczyć na elastyczny czas pracy czy dodatkowe urlopy; oczekują jednak coraz większego wsparcia od pracodawców. Przyjrzeliśmy się, jak rodzice radzą sobie z trudną sztuką zachowania równowagi między pracą a życiem rodzinnym.
3 miesięcy temu


LIFESTYLE
Staż czy praktyka?
Dla osób wchodzących na rynek pracy bardzo ważne, oprócz samego wykształcenia, jest zdobyte na start doświadczenie zawodowe. Doskonałym rozwiązaniem dla osób rozpoczynających karierę są praktyki i staże zawodowe. Potwierdza to badanie Studenci na rynku pracy 2017, w którym 8 na 10 młodych ludzi deklaruje, że właśnie zdobywa lub zdobyło doświadczenie w formie praktyk czy stażu. Co cechuje każdą z tych form współpracy, jakie są między nimi różnice?
6 miesięcy temu

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.