André Aciman - Osiem białych nocy

Nowy Jork. Dwoje ludzi. Ostatni tydzień roku. Powieść autora bestsellerowych „Tamtych dni, tamtych nocy”.

 

osiem-bialych-nocy-b-iext53483680_600Osiem białych nocy to wykwintne, szczegółowe i chwilami bolesne studium oczekiwań i nadziei, z jakimi zmaga się każdy człowiek, gdy rozpoczyna nowy związek.

Manhattan, świąteczne przyjęcie i ich dwoje – zanurzonych w splendorze elity, ale jakby niedopasowanych do całości, o zbyt bystrych spojrzeniach i ostrych językach, aby bezkrytycznie podążać za sztucznymi rytuałami konwenansów.

Intrygująca Clara natychmiast wzbudza fascynację przypadkowego towarzysza, wciąga go w grę słów i niedopowiedzeń. Osiem nocy między Bożym Narodzeniem a wieczorem sylwestrowym minie pod znakiem subtelnego erotycznego napięcia, erudycji i humoru. Ten krótki czas przesądzi, jaką rolę przyjdzie odegrać bohaterom – szczęśliwej pary czy kochanków skazanych na niespełnienie.

André Aciman – amerykański pisarz, eseista i literaturoznawca. Urodził się i wychował w Egipcie, mieszka w Nowym Jorku. Ukończył Lehman Collage oraz Uniwersytet Harvarda. Karierę naukową poświęcił głównie twórczości Marcela Prousta, wykładał literaturę francuską, teorię literatury i prowadził kurs kreatywnego pisania dla studentów Uniwersytetu Nowojorskiego. W 1995 roku opublikował pierwszą książkę, „Wyjście z Egiptu”, w której odtworzył obraz Aleksandrii z czasów swojej młodości. Debiut pisarza został uhonorowany nagrodą Whiting Award. Jego pierwsza powieść ukazała się w 2007 roku. „Tamte dni, tamte noce” (wyd. polskie 2018) po latach zyskały zainteresowanie publiczności dzięki głośnej ekranizacji w reżyserii Luki Guadagnino z 2017 roku, nagrodzonej m.in. Oscarem za najlepszy scenariusz adaptowany oraz nominowanej do Złotego Globu. Do tej pory Aciman opublikował jeszcze trzy powieści: „Osiem białych nocy” (2010), „Harvard Square” (2013) i „Enigma Variations” (2017), a także kilka zbiorów esejów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.