Będą zmiany na rynku płatności i przelewów

Polska przygotowuje się do zmian na rynku usług płatniczych. Rząd przyjął nowelizację ustawy o usługach płatniczych związaną z dyrektywą PSD2 – informuje Businessinsider.com.pl. 

 

Nowe przepisy poza bankami i instytucjami płatniczymi będą dopuszczać inne firmy, które będą mogły umożliwiać wykonywanie przelewów.


Nowy projekt jest skutkiem konieczności wdrożenia do polskiego porządku prawnego unijnej dyrektywy w sprawie usług płatniczych – podaje portal.


"Nowe przepisy zapewnią większą przejrzystość i spójność prawa w obszarze usług płatniczych. Będą też podstawą do stworzenia jednolitego rynku płatności w UE. Chodzi o to, aby dokonywanie płatności transgranicznych było równie proste i bezpieczne, jak dokonywanie płatności krajowych w krajach członkowskich" - napisano w komunikacie.


Dyrektywa ma w dużym stopniu wpłynąć na kształt całego rynku usług płatniczych, a tym samym na działalność m.in. banków, instytucji płatniczych, podmiotów oferujących karty sklepowe i karty paliwowe oraz niezależnych operatorów bankomatów. Zmiany pozwalają wejść na rynek nowym usługodawcom. Obok banków, instytucji płatniczych, operatorów pocztowych i innych, pojawią się tzw. podmioty trzecie, czyli TPP (Third Party Provider), które będą mogły świadczyć dwa typy nowych usług (usługę inicjowania transakcji płatniczych i usługę dostępu do informacji o rachunku).

 

Zmiany mają również zwiększyć prawa konsumentów podczas wysyłania przelewów i przekazów pieniężnych poza UE oraz płatności w walutach krajów spoza Wspólnoty. Zmiany mają również podnieść poziom bezpieczeństwa płatności – czytamy w informacji. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Businessinsider.com.pl

Tagi: Płatności,
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
54%
46%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.