Brexit w Halloween

Do 31 października przedłużone zostało wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jak czytamy w Rp.pl. - Przez te 6 miesięcy wszystko jest w rękach Wielkiej Brytanii - powiedział Donald Tusk podczas konferencji prasowej.

 

Po wielogodzinnej dyskusji na szczycie UE zawarto kompromis między zwolennikami krótkiego i długiego przedłużenia brexitu. Ci pierwsi mówili o 30 czerwca 2019 roku, ci drudzy — o 31 grudnia 2019m, a nawet o przyszłym roku. Stanęło na 31 października. — W tym czasie wszystko zależy od Wielkiej Brytanii — powiedział Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej. Wielka Brytania może zakończyć ten okres wcześniej, jeśli ratyfikuje wcześniej wynegocjowane porozumienie o wyjściu z UE. Może wspólnie z UE zmienić dołączoną do porozumienia deklarację polityczną, która nakreśla zręby przyszłych relacji. Może też suwerennie wycofać się z brexitu. Ale nie ma mowy o zmianie warunków porozumienia o wyjściu – podano w informacji.

 

Przedłużenie brexitu było konieczne w związku z niemożnością uzyskania akceptacji teraz w Izbie Gmin dla wynegocjowanego porozumienia. Wobec wyraźnej perspektywy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE w sposób nieuporządkowany, obie strony były przekonane, że potrzeba więcej czasu. Theresa May poprosiła o przedłużenie do 30 czerwca, co spotkało się ze sceptyczną reakcją większości UE – podaje portal.  

 

Z drugiej strony ustawił się przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, proponując długie przedłużenie, przynajmniej do końca roku. Miał poparcie wielu państw UE, w tym Polski. Przed rozpoczęciem szczytu dyplomaci, z którymi rozmawiała “Rzeczpospolita”, tonowali jednak nastroje – czytamy dalej

 

Theresa May była usatysfakcjonowana decyzją pozostałych unijnych liderów – podał portal Rp.pl.    (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej:Rp.pl


Tagi: Brexit,PE,
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.