Cena ropy skokowo w górę

Cena za baryłkę przekroczyła 40 dolarów.  Po raz pierwszy od początku grudnia zeszłego roku.To oznacza ogromny skok o 54 proc. w ciągu zaledwie 5 tygodni kiedy to cena surowca sięgnęła dna i za baryłkę płacono 26 dolarów.   – informuje Forsal.pl powołując  się na CNN Money.  


Ale szybkość wzrostu i kruche przyczyny tego ruchu - budzą pytania o to, czy odbicie naprawdę może dłużej trwać.


- Rynek jest bardzo płochliwy. Nadal można zaobserwować zmienność - powiedział Tamar Essner, dyrektor zespołu energetycznego Nasdaq.

 

Nie ma w zasadzie podstaw do takie wzrostu cen surowca. Być może opiera się on na nadziejach związanych ze spotkanie czołowych producentów ropy w tym krajów OPEC i Rosji, które ma się odbyć w przyszłym tygodniu w Dausze. Przełomowym porozumieniem miało by być "zamrożenie" produkcji i tym samym niższa podaż surowca, bo miało by się przełożyć na wyższe ceny ropy – czytamy w informacji.

 

- Nie sądzę, że ten rajd był oparty na tych podstawach. Nadal mamy nadwyżkę surowca. Jesteśmy w samym środku negocjacji, które wymagają czasu – dodał Essner.

 

Po wejściu Stanów Zjednoczonych na rynek jako eksportera ropy naftowej rynek surowca jeszcze bardziej się rozregulował. W ostatnich dniach USA wprowadzają na rynek mniejsze ilości ropy i może to jest przyczyna ostatnich zwyżek – podaje portal.

 

Przekonanie, że ropa nie pokona cenowej bariery na poziomie 50 dol. za baryłkę jest błędne – wynika z prognoz Stanford C Berstain & Co, że w przyszłym roku surowiec może kosztować nawet 70 dol.

 

Przy obecnym poziomie cen branża nie jest dochodowa. Producenci tracą na wyprodukowaniu każdej baryłki średnio po 3 dol. Nawet pomimo tego, że rozpaczliwie cięły koszty – czytamy w informacji.


- Jeżeli ceny pójdą w górę, to bardzo elastyczni producenci surowca z amerykańskich łupków zareagują. Spadająca produkcja ropy w USA jest kluczowym czynnikiem, który może zapewnić odzyskanie rynkowej równowagi pomiędzy podażą a popytem, co zapewne nie będzie możliwe – mówi Jamie Webster - wiceprezydent ds. rynków ropy IHS Energy  Spowoduje to ponowny spadek cen – wyjaśnia Forsal.pl   (jmk)

 

źródło: www.forsal.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
54%
46%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2016 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.