Ceny prądu będą rosły

W ubiegłym tygodniu padł kolejne rekordy cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla, które kupować muszą m.in. elektrownie. Według analityków konsumenci energii elektrycznej muszą liczyć się w przyszłym roku z silnym wzrostem rachunków – napisał Businessinsider.com.pl.

 

Jak czytamy, na Europejskiej Giełdzie Energii (EEX) w Lipsku notowania uprawnień do emisji CO2 znów gwałtownie wzrosły. "Cena na rynku spotowym przekroczyła 27 euro za tonę CO2, sięgając w piątek rekordowych 27,32 euro. Jeszcze w styczniu stawki sięgały 22–23 euro, a w lutym spadły nawet poniżej 20 euro za tonę" -  napisał portal Rp.pl.

 

Dziennik wyjaśnia, że uprawnienia muszą kupować elektrownie i fabryki, aby pokryć własne emisje CO2.

 

"Konsekwencje już widać w rosnących cenach energii elektrycznej na warszawskiej giełdzie. W dalszej kolejności odczują to wszyscy konsumenci w rachunkach za prąd" – napisano dalej.

 

Eksperci wyjaśniają, że jednym z powodów podwyżek jest sytuacja wokół wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. - Rynek oczekiwał brexitu, a wraz z nim wyprzedawania brytyjskich uprawnień do emisji CO2. Oddalenie tej wizji skutkuje wzrostem popytu i notowań CO2 – wyjaśnił w rozmowie z dziennikiem Paweł Puchalski z Santander BM.  (jmk)

 

Źródło i czytaj wiecej:/ Rp.pl  / Businessinsider.com.pl

 


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.