Co czwarty Polak korzysta z pomocy finansowej państwa

Co czwarty Polak (26%) deklaruje korzystanie z pomocy finansowej państwa, a 40% badanych jest zdania, że trzeba wykorzystywać system opieki społecznej i pomoc państwa jak tylko się da - tak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

 

Ze wsparcia finansowego z budżetu państwa stosunkowo częściej korzystają osoby mieszkające na wsi (32%) lub w miastach do 100 tys. mieszkańców (28%), a najrzadziej - w dużych miastach liczących od 100 tys. do 500 tys. mieszkańców (15%).

 

foto2017-07-13k_1054

 

 

 

Pobieranie zasiłków najczęściej deklarują osoby z wykształceniem podstawowym (32%), następnie - po równo - z wykształceniem zawodowym i średnim (26%), a najmniej z wykształceniem wyższym (18%).

 

foto2017-07-13l_1056 

Co ciekawe, przekonanie, że trzeba wykorzystywać system opieki społecznej i pomoc państwa jak tylko się da, jest najbardziej rozpowszechnione wśród mieszkańców wielkich miast powyżej 500 tys. mieszkańców (48%) oraz wsi (45%), a najmniej wśród osób mieszkających w miastach do 100 tys. mieszkańców (34%).

 

foto2017-07-13m_1058 

 

Ponadto, z badania wynika, że zdaniem ponad połowy dorosłych Polaków (55%) osoby korzystające
z opieki społecznej to osoby zaradne, które potrafią wykorzystać okazję, by otrzymywać pieniądze
i się przy tym nie napracować. Najwięcej takich osób jest wśród sympatyków Kukiz’15 (67%),
a najmniej wśród zwolenników Platformy Obywatelskiej (44%).

 

 foto2017-07-13j_604_02

foto2017-07-13n_1058 

 

 

 

 

 

 
 

Na pytanie sformułowane w odmienny sposób - o to, czy osoby korzystające z opieki społecznej to lenie, którym nie chce się pracować, 45% badanych odpowiedziało twierdząco. Najwięcej takich osób było wśród zwolenników Nowoczesnej (52%), a najmniej wśród zwolenników PiS (30%).

foto2017-07-13i_1055

 

 

 

 

 

 

„W sytuacji, gdy tak wielu badanych uważa wykorzystywanie opieki społecznej i pomocy państwa za objaw zaradności i zgadza się ze stwierdzeniem, że należy to robić, niezwykle trudno będzie w dłuższej perspektywie rozwijać polską gospodarkę opartą na etosie pracy i przedsiębiorczości Polaków. Władza powinna tworzyć system, który promuje aktywność zawodową, a nie osobistą bierność i życie na garnuszku państwa” - mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl

 

 

------------------------------------------------------------------------------------

Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone dla ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna w dniach
9 - 12 czerwca 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1055). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.


 

Ciekaweliczby.pl to autorski projekt edukacyjny przybliżający opinii publicznej warte poznania fakty oparte o konkretne dane liczbowe. Ideą jest prezentowanie danych tak, by każdy mógł łatwo wyciągnąć z nich obiektywne wnioski i krytycznie spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość. To cenna umiejętność w dobie post-prawdy, gdy granice między faktem i opinią, prawdą i fałszem, informacją
i dezinformacją coraz bardziej się zacierają. Więcej na  www.ciekaweliczby.pl oraz na Facebooku

Ariadna  to ogólnopolski panel badawczy audytowany przez Organizację Firm Badania Opinii Rynku (OFBOR). Więcej na www.panelariadna.pl

Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.