Co zadecyduje - obiektywizm czy polityka?

Rada Polityki Pieniężnej obserwuje wzrost cen w Polsce, który coraz mocniej przyspiesza. Wyższa inflacja może oznaczać wyższe stopy procentowe. Coraz więcej członków RPP przychyla się ku normalizacji polityki monetarnej – podaje Businessinsider.com.pl.

 

Rada Polityki Pieniężnej, czyli organ, który decyduje o wysokości stóp procentowych w naszym kraju, przechodzi właśnie niezwykłe przeobrażenie. Już większość członków Rady uważa, że rosnąca inflacja w Polsce daje powody do myślenia o podwyżce stóp procentowych. Gdyby doszło do podwyżki, wpłynęłoby to na setki tysięcy portfeli Polaków. Skąd ta znacząca zmiana?

 

Od marca 2015 r. główna stopa procentowa NBP niezmiennie wynosi 1,5 proc. Niezmiennie też od paru lat inflacja w Polsce jest poza celem inflacyjnym rodzimego banku centralnego, co oznacza, że ekonomiści z Rady Polityki Pieniężnej do tej pory nie widzieli znaczących powodów, aby cokolwiek przy stopach procentowych zmieniać. Ten czas jednak może się właśnie kończyć – prognozuje portal.

 

Choć prezes NBP powtarza, że stopy do końca kadencji Rady (do 2022 r.) raczej nie ulegną zmianie, to na horyzoncie pojawia się coraz więcej znaków, że niemrawy do tej pory wzrost inflacji może przyspieszyć.

 

Po długim majowym weekendzie poznamy informację na temat kwietniowej inflacji CPI. W marcu wzrost cen wyniósł 1,7 proc., co było najwyższym wynikiem od pięciu miesięcy. Według ekonomistów Santander Bank Polska w czwartym miesiącu roku może on zmierzać ku 2 procentom – czytamy dalej.


Dlaczego? Ich zdaniem poza utrzymującym się trendem wzrostowym w inflacji bazowej, pojawiło się kilka czynników, które teraz i w najbliższym czasie będą pchać w górę dynamikę inflacji CPI:

  • mocny wzrost cen wieprzowiny, m.in. za sprawą ASF w Polsce i za granicą;
  • wzrost cen warzyw będący pochodną ubiegłorocznej suszy rzutującej teraz na podaż a także wyjątkowo suchego kwietnia (nowe informacje na temat przyszłej podaży żywności pojawią się 30 kwietnia, gdy GUS pokaże wstępną ocenę przezimowania upraw);
  • mocny wzrost cen paliw, zwłaszcza benzyny.

 

- W efekcie, podnieśliśmy naszą prognozę inflacji i obecnie spodziewamy się, że CPI osiągnie 2 proc. r/r w kwietniu, 2,8 proc. w grudniu, a na początku 2020 przekroczy 3 proc. r/r - napisali specjaliści Santandera.   (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Businessinsider.com.pl

Tagi: Inflacja,RPP,
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.