Czy wojna handlowa doprowadzi do stanu podwyższonego ryzyka?

Donald Trump zapowiedział wdrożenie 20 proc. cła na import aut z Unii Europejskiej, jeżeli ta nie zrezygnuje z ceł odwetowych wprowadzonych po tym, jak USA nałożyły wyższe stawki na stal i aluminium. Tymczasem Wall Street Journal podgrzewa jeszcze plotki i informuje o planach Białego Dom związanych z blokowaniem chińskich inwestycji w obszarze technologii w USA, a także możliwości zablokowania eksportu technologii do Chin.


 

- Widzimy wzrost przynajmniej na razie słownej eskalacji, czyli wdrożenia kolejnych ceł przez administrację USA i zapowiedzi odwetu. Już zobaczyliśmy odwet ze strony Unii Europejskiej, która wprowadziła cła na motocykle harley davidson – mówi newsrm.tv Marek Rogalski, główny analityk walutowy Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A i wyjaśnia. – Rynki finansowe są na razie spokojne, bo mamy nadzieje na to, że to wciąż jest element negocjacji.Co może wyniknąć z trwającej wojny handlowej? Jak zauważa Marek Rogalski skutków długofalowych byśmy nie zobaczyli w sytuacji kiedy rzeczywiście wojna handlowa by nabrała realnego tempa. Natomiast jeżeli to się zacznie przekuwać np. na pogorszenie się nastrojów konsumenckich, na pogorszenie się relacji biznesowych, to gdzieś w końcu może się przełożyć na spowolnienie globalnej gospodarki. W takim układzie mamy podwyższone ryzyko na rynkach finansowych i to może się odbijać też na naszym polskim złotym.

 

Wypowiedź: Marek Rogalski, główny analityk walutowy Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A.

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.