Czy wojna usprawiedliwia wszystkie rozkazy? - Ptaki drapieżne

Emil Marat, Michał Wójcik - Ptaki drapieżne Historia Lucjana „Sępa” Wiśniewskiego. Likwidatora z kontrwywiadu AK


wojcik_ptaki_drapiezne_854


Wapiennik (993/W) - bojowy oddział kontrwywiadu AK, który wykonał ponad 100 wyroków na konfidentach, złożony był w dużej mierze z bardzo młodych ludzi, często nastolatków. Pisklęta w realiach wojny musiały zmienić się w drapieżne ptaki.

Niebezpieczne pościgi, szalone strzelaniny, konspiracyjne „wsypy” i tragiczne pomyłki – akcje które opisuje Lucjan „Sęp” Wiśniewski wyglądają niczym sceny wyjęte z filmu sensacyjnego, różnica polega na tym, że to działo się naprawdę.    

W niezwykle szczerej rozmowie „Sęp” opowiada o swoich wojennych przeżyciach i o tym, jak on i jego nastoletni koledzy z “patrolu Ptaków” - pseudonimy brali z atlasu ornitologicznego - zmieniali się z piskląt, bezbronnych chłopców, w drapieżne ptaki, bezwzględnych żołnierzy.

Lucjan „Sęp” Wiśniewski - Jeden z ostatnich żyjących likwidatorów z Armii Krajowej. Żołnierz elitarnego „Wapiennika”, oddziału specjalnego 993/W kontrwywiadu AK, który w latach wojny wykonywał wyroki śmierci wydane przez Państwo Podziemne. Brał udział w ponad 60 akcjach likwidacyjnych. Pierwszej dokonał mając zaledwie 17 lat. W szczerej rozmowie odkrywa prawdziwe życie oddziału likwidatorów. Przedstawia nieznane fakty, zdaje osobistą relację szeregowego żołnierza, opowiada o pracy wywiadowczej i egzekucjach.  

Michał Wójcik - Historyk, dziennikarz. W Radiu Zet przygotowywał reportaże z wojen, kłótni i bójek. W „Przekroju” był sprawozdawcą sportowym. W miesięczniku „Focus Historia” był redaktorem naczelnym. Współtworzył telewizyjne cykle: „Błyskawiczny Program Historyczny”, „Było/nie było” i „Skandaliczny Magazyn Historyczny”. Pisał przewodniki po Warszawie, w TVP Historia prowadził "Cafe Historia" i wyreżyserował film dokumentalny: „Okiem towarzysza sekretarza”. Razem z Emilem Maratem napisał wywiad-rzekę ze Stanisławem Likiernikiem “Made in Poland” ( Nagroda Historyczna Polityki 2015).

Emil Marat - W 2013 roku ukazała się jego powieść Szkło, w 2014 opublikował thriller ekonomiczny „Lawirynt”. W tym samym roku wydał książkę Made In Poland (wraz z Michałem Wójcikiem)– rozmowę z legendarnym żołnierzem Kedywu, Stanisławem Likiernikiem (Nagroda historyczna „Polityki” 2015). Absolwent filozofii na UW, studiował też dziennikarstwo. W latach 2002-2012 szef programowy i wiceprezes Radia PiN, wcześniej reporter Radia Zet. Mieszka na Żoliborzu.

 

 

 


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2016 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.