Dbamy o naszych mieszkańców

O tym, jak dobrze zarządzać, mądrze inwestować oraz zyskiwać zaufanie i poparcie mieszkańców rozmawiamy z mgr inż. Stanisławą Barską, Prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej Śnieżka w Krakowie.

 

dscn2719_1024_03Ilu członków liczy SM Śnieżka, ile osób mieszka w jej zasobach i jaką ilość lokali mieszkalnych spółdzielnia posiada?

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Śnieżka” w Krakowie powstała w 1982 r. Obecnie liczy ok. 1,9 tys. członków, a w naszych zasobach mieszka ponad 5 tys. osób. Posiadamy 33 budynki wielorodzinne, w tym 30 nieruchomości jednobudynkowych i 1 trzybudynkową, o łącznej powierzchni użytkowej blisko 82,5 tys. m2, w których znajduje się 1656 lokali mieszkalnych, 24 lokale użytkowe, 411 garaży, boksów garażowych i miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych. Ponadto, w naszych zasobach znajdują się piwnice, wózkownie, suszarnie, pomieszczenia techniczne, gospodarcze i socjalne dla osób sprzątających.

 

dji_0555_820

 


Spółdzielnia to przede wszystkim mieszkańcy. Jak układa się współpraca z nimi?

Zacznę od tego, że sami zajmujemy się kompleksową obsługą swoich inwestycji – od planowania i prowadzenia budowy, poprzez oddanie do użytkowania mieszkań, aż po zarządzanie obiektami. Wszystkie działania realizowane są  terminowo i w granicach zakładanych kosztów. Dlatego z dumą mogę powiedzieć, że mieszkańcy są bardzo zadowoleni z naszego zarządzania. O zaufaniu i zadowoleniu z naszej pracy świadczy fakt, że  Walne Zgromadzenia od lat przebiegają w spokojnej atmosferze, a zarząd  otrzymuje stuprocentowe absolutorium. Zadowolenie to również to, iż ci którzy tu już mieszkają, polecają nasze mieszkania swoim rodzinom i znajomym, a ci je chętnie kupują.

 

dji_0574_820Śnieżka to duża spółdzielnia. Jaka jest jej obecna kondycja?

Nasza sytuacja finansowa jest bardzo dobra. Jako jedna z nielicznych spółdzielni w Polsce, inwestując nie zaciągamy kredytów, wykorzystując środki własne i przyszłych właścicieli mieszkań. Budujemy dla członków spółdzielni na zasadzie „non profit”, czyli po kosztach własnych, dzięki czemu  posiadamy jedne z najniższych kosztów 1 m2 p.u.m. w Krakowie. Nie wpływa to w żaden sposób na standard i jakość wykonania, te należą do dość wysokich.

 

dji_0577_820Mogą się Państwo pochwalić wieloma inwestycjami. Proszę powiedzieć o tych najistotniejszych?

Zasoby Spółdzielni to budynki przy ul. Garbarskiej 16, Mazowieckiej 16, Zdunów 18 i na Osiedlu „Złocień”. Dwa pierwsze to budynki, które weszły w początkowy stan Spółdzielni, w 2002 r. oddaliśmy inwestycję przy ul. Zdunów 18, a od 1994 r. rozpoczęliśmy budowę Osiedla „Złocień”, które jest sukcesywnie rozbudowywane. Powstało ono w szczerych polach, na powierzchni ok. 23 ha. Cały ten teren sami uzbroiliśmy, wykonaliśmy pełną infrastrukturę – sieci, drogi, place zabaw, ścieżki rowerowe, boiska sportowe, kort tenisowy, siłownie zewnętrzne, itp.

 

dscn2711_1024Czy szeroko zakrojone inwestycje w infrastrukturę są opłacalne?

Prowadząc działalność inwestycyjną zawsze dążymy do zrównoważonego rozwoju osiedla, dlatego oddając kolejne budynki staramy się zorganizować w sposób właściwy przestrzeń wspólną, co wpływa na jakość życia mieszkańców. Oprócz mieszkań i lokali usługowych, tworzymy infrastrukturę służącą rekreacji, która sprzyja integracji lokalnej społeczności. Dzieci mogą spędzać czas na dziesięciu placach zabaw, rowerzyści mają do dyspozycji ścieżki rowerowe, są dwa boiska do koszykówki i kometki. Miłośnicy tenisa mogą zagrać na pełnowymiarowym korcie lub w tenisa stołowego, a chcący poprawić kondycję fizyczną mogą poćwiczyć na nowej siłowni zewnętrznej oraz typu street workout. Duża ilość terenów zielonych oraz przestrzenie między budynkami i odpowiednia ilość ogólnodostępnych, nieodpłatnych miejsc postojowych zapewniają mieszkańcom komfort, możliwość relaksu i wypoczynku z dala od miejskiego ruchu – to  miejsca do zamieszkania dla osób ceniących spokój.

 

do_strony_tytuowej_820Osiedle „Złocień” cechuje liczna i różnorodna roślinność. Dbamy o przyjazne otoczenie realizowanych inwestycji poprzez liczne nasadzenia kwitnących drzew i krzewów, dlatego wielokrotnie uzyskaliśmy wyróżnienia za poszanowanie przestrzeni i ochronę obszaru przyrodniczego, dużą ilość zieleni w kompozycji osiedla z zachowaniem starodrzewia – dębów. To przyjazne, przestronne i spokojne miejsce do zamieszkania dla osób w każdym wieku. Spółdzielnia inwestuje w dalsze budynki, a atrakcyjne ceny i bogata oferta usług przyciągają klientów, szczególnie tych pragnących kupić swoje pierwsze mieszkanie.

 

dscn2666_820W ciągu 35-letniej historii, swoimi inwestycjami i systemem zarządzania potwierdziliśmy naszą wiarygodność. Spółdzielnia dobrze zarządza posiadanymi zasobami i konsekwentnie kontynuuje działania, zmierzające do poprawy życia mieszkańców. W przyszłości, dzięki planowanym inwestycjom komunikacyjnym, takim jak rozbudowa ul. Domagały oraz budowa przystanku szybkiej kolei aglomeracyjnej, Osiedle „Złocień” będzie jeszcze lepiej skomunikowane z centrum miasta. Na jego terenie zlokalizowane są liczne sklepy spożywcze, firmy świadczące usługi, m.in.: fryzjerskie, weterynaryjne, jest poczta, przychodnia zdrowia, bank, kawiarnia, pizzeria, samoobsługowa myjnia samochodowa, dwa niepubliczne przedszkola i żłobek, kwiaciarnia i inne firmy usługowe. Gro lokali, w których znajdują się te punkty, wybudowała spółdzielnia. Jesteśmy w trakcie realizacji lokalu pod bibliotekę publiczną. Po północnej stronie ul. Agatowej i przy wschodniej granicy nieruchomości „Agatowa II – I etap” zlokalizowane będzie centrum handlowe „Atut Złocień”. Warto również powiedzieć, że bezpieczeństwo mieszkańców wspiera profesjonalny monitoring.

Czy koszty ponoszone przez mieszkańców są wysokie w porównaniu z innymi regionami kraju?

Trzeba mieć świadomość, że Kraków nie jest najtańszym miastem. Ale na pewno jest u nas taniej, niż w Warszawie, a opłaty są uzależnione od cen wody, prądu, ciepła, które spółdzielnia pobiera i w pełnej wysokości przekazuje do poszczególnych dostawców. Są to koszty niezależne od nas. Natomiast te na które mamy wpływ są na średnim poziomie w Krakowie. Mimo tak rozległego zakresu obowiązków z uwagi na zarządzanie i prowadzenie inwestycji, Spółdzielnia zatrudnia, łącznie ze mną, tylko 14 osób. To liczba niewielka, ale wszyscy posiadają wysokie kwalifikacje. Od 18 lat w skład Zarządu wchodzą trzy kobiety. Pięć osób łącznie ze mną posiada licencję zarządcy nieruchomości, cztery osoby uprawnienia budowlane.

 

m2_760Jakie są plany na przyszłość spółdzielni?

Obecnie realizujemy kolejną inwestycję na Osiedlu „Złocień”, przy ul. Agatowej, tj. Agatowa II, etap I – budynki 1 i 2. Będzie to nowoczesny i komfortowy zespół dwóch czteropiętrowych bloków – 113 mieszkań łącznie z lokalem usługowym i miejscami postojowymi w garażach podziemnych i komórkami lokatorskimi. Na terenie zaprojektowano 141 miejsc postojowych, w tym 71 w garażach podziemnych. Z myślą o wygodzie mieszkańców przewidziano ciche i nowoczesne windy, które łączą wszystkie kondygnacje z podziemnym garażem. W każdej klatce znajduje się wózkownia. Do mieszkań przynależeć będą przestronne tarasy lub balkony. W ofercie znajdują się lokale 2-, 3- i 4-pokojowe o zróżnicowanej powierzchni, od 35-78 m2 i funkcjonalnym rozkładzie. Będą one oddawane w stanie deweloperskim. W projekcie zadbano o eleganckie wykończenia klatek schodowych, posadzek korytarzy oraz elewacji. Każde mieszkanie będzie posiadało indywidualne opomiarowanie mediów, woda i ciepło dostarczane będą z MPEC-u. Koszt budowy w tej inwestycji wynosi od 4750 do 5250 zł/m2. Planowane oddanie do użytkowania to październik 2019 r. Jednocześnie Spółdzielnia przygotowuje II etap inwestycji Agatowa – budynki 3 i 4, w których będzie 95 lokali mieszkalnych z garażem podziemnym.

 

img_20180621_105855_820

 Rozmawiał Tomasz Popławski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.