Donald Trump w Polsce

Od lądowania Air Force One po powrót "bestią" na lotnisko Donald Trump będzie najlepiej chronioną osobą w Warszawie. O jego bezpieczeństwo zadbają agenci Secret Service, snajperzy na dachach i specjalny sprzęt, sprowadzony z USA.

 

Donald Trump składa swoją pierwszą wizytę w Polsce 5 i 6 lipca. Prezydent USA przyleciał późnym wieczorem, a w czwartek od rana zaczyna spotkania. Będzie rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą i weźmie udział w sesji Szczytu Trójmorza. Pod koniec wizyty wygłosi przemówienie na Placu Kasińskich w centrum Warszawy.


Prezydenta USA często określa się "najlepiej chronioną osobą na świecie", jego wyjazdy zagraniczne to ogromne operacje, angażujące tysiące ludzi i kosztujące miliony dolarów.


Przygotowania do zagranicznej podróży prezydenta zaczynają się na tygodnie przed tym, jak opuszcza on terytorium USA. Wbrew pozorom jest to jednak stosunkowo krótki czas. Przygotowania do takich wizyt mogą trwać nawet miesiącami. Jednak w tym wypadku decyzja zapadła stosunkowo późno, bo na ok. miesiąc przed przyjazdem Trumpa.


Do Polski przylecieli też agenci Secret Service - czyli służby chroniącej najważniejsze osoby w państwie. W przeciwieństwie do większości państw, Stany Zjednoczone podczas wyjazdów prezydenta nie korzystają ze sprzętu gospodarzy. Przywożą oni m.in. swoje samochody, w tym słynną "bestię", czyli limuzynę prezydenta.


Poza specjalnym samolotem i śmigłowcem prezydent ma do dyspozycji też wyjątkowy samochód, który zabiera ze sobą podczas podróży.


Limuzyna Cadillac One nie bez powodu nazywana jest "bestią". Samochód waży około ośmiu ton i pali ponad 30 litrów paliwa na 100 km. Przez tak dużą wagę nie może jeździć zbyt szybko - maksymalna prędkość to mniej niż 100 km/h. 


Posiada on specjalne zabezpieczania. Prezydenta chroni 20-centymetrowy pancerz i 13-centymetrowe kuloodporne szyby. Opony typu flat-run pozwalają na jazdę nawet po przebiciu. Wnętrze "bestii" jest zamykane hermetycznie na wypadek ataku gazowego. Na wyposażeniu znajduje się m.in. krew w razie zranienia prezydenta, system gaśniczy oraz broń dla agenta Secret Service. 


Auto posada też możliwość "aktywnej" obrony - m.in. wyrzutnie grantów z gazem łzawiącym. 


Na czas Szczytu Trójmorza i wizyty Trumpa nad Warszawą wprowadzona zostanie strefa zakazu lotów.


Będzie obowiązywać w wyznaczonej strefie nad Warszawą i okolicami. W praktyce ograniczenia nie będą dotyczyć lotów rejsowych i państwowych (które będą miały zgodę wojska), ale tzw. lotnictwa ogólnego, np. małych samolotów, modeli lotniczych, szybowców, dronów i paralotni.


Za złamanie zakazu - a więc nawet lot dronem - będzie grozić kara więzienia. Możliwe jest też zestrzelenie pojazdu.


Tylko sprawdzone osoby będą mogły znaleźć się w bezpośrednim otoczeniu podczas wystąpienia na Pl. Krasińskich. Będą go pilnować policjanci, agencji BOR i Secret Service, w tym snajperzy na okolicznych budynkach. 


Sprawdzane są wszystkie szczegóły otoczenia, jak np. kratki ściekowe. Funkcjonariusze z psami upewniają się, czy na miejscu nie ma materiałów wybuchowych. 


Podczas wystąpienia prezydent prawdopodobnie będzie przemawiał zza kuloodpornej szyby, tak jak Barack Obama podczas jednej z wizyt w Warszawie. 


Prawdopodobnie prosto z Pl. Kasińskich Trump pojedzie "bestią" na Okęcie, skąd na pokładzie Air Force One poleci na szczyt G20 do Hamburga. W czasie jego wizyty mieszkańców Warszawy na pewno czeka wiele utrudnień – sugeruje portal.  


Wraz z wizytą Donalda Trumpa w Polsce znów odżyły nadzieje Polaków na zniesienie wiz do USA. Czy prezydent RP podejmie ten temat w rozmowie z amerykańskim prezydentem? - Zobaczymy - powiedział rzecznik prezydenta.

 

Polacy ciągle wierzą, że prezydent USA w końcu zniesie wizy, ale w rzeczywistości tego rodzaju obietnic nie może zrealizować. Decyzje w tej sprawie podejmuje Senat i Izba Reprezentantów, a prezydent tylko ustawę podpisuje.


Ponadto zniesie wiz dla Polaków, to w praktyce nie jest decyzja administracyjna, dotycząca Polski, ale zakwalifikowanie naszego kraju do programu Visa Waiver. To właśnie jego zasady pozwalają podróżować do USA w celach turystycznych lub biznesowych na okres nie dłuższy niż 90 dni bez konieczności uzyskania wizy – czytamy w informacji.

 

Samolot prezydenta USA Air Force One zostanie zatankowany wyprodukowanym w gdańskiej rafinerii paliwem, które dostarczy spółka Lotos-Air BP - poinformował we wtorek Krzysztof Kopeć z biura prasowego Lotosu. - Paliwo przeszło dodatkową szczegółową kontrolę jakości i do czasu zatankowania Air Force One będzie strzeżone na lotnisku przez Secret Service - powiedział Kopeć. Dodał, ze paliwem z Lotosu tankowane były wcześniej samoloty C-17 Globemaster, które przywiozły już między innymi limuzynę prezydenta Trumpa i helikopter Marines do przewozu prezydenta USA.


Toczą się rozmowy pomiędzy PGNiG a amerykańskimi partnerami ws. dostaw gazu LNG do Polski; taki kontrakt może być kolejnym elementem budowania bezpieczeństwa energetycznego Polski - powiedział we wtorek szef gabinetu prezydenta.


Prezydencki minister był też pytany, czy w trakcie rozmów z prezydentem Trumpem strona polska będzie zabiegać o to, żeby włączył się w blokowanie projektu gazociągu Nord Stream 2.

"Prosić nie musimy, bo z tego, co rozumiemy z deklaracji administracji amerykańskiej, ona już jest wobec tego projektu sceptyczna - dlatego tu nie zabiegamy o zmianę stanowiska (...); my po prostu przedstawimy swoją opinię, która jest w tym wypadku zbieżna: uważamy, że projekt Nord Stream 2 jest niekorzystny z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Europy, jest niekorzystny z punktu widzenia europejskiego rynku gazowego, jest niekorzystny z punktu widzenia także interesów europejskiej jedności" - powiedział szef gabinetu prezydenta RP.


Polska oczekuje po wizycie prezydenta USA trzech obietnic: wieloletniej obecności wojsk USA, sprzedaży naszej armii nowoczesnej broni oraz zawarcia długoletniego kontraktu gazowego — zapowiada szef MSZ. Co jesteśmy skłonni dać w zamian? Choćby udział w wojnie z Państwem Islamskim – czytamy w informacji.


W programie wizyty prezydenta Donalda Trumpa nie przewiduje się rozmowy z premier RP – podaje portal.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: MSN.com/pl /Money.pl / Onet.pl/Forsal.pl/

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.