Duże miasta wyludniają się

Tylko trzy miasta wojewódzkie zwiększą w 2030 r. liczbę ludności. Pozostałe czeka proces wymierania, a straty będą wynosiły nawet po 70 tys.  – informuje Money za „Rzeczpospolitą”

 

Wyludnienie miast związane jest ze starzeniem się społeczeństwa. Na razie mamy podobną liczbę zgonów co narodzin. Ale kiedy pokolenie powojennego wyżu będzie odchodzić, nie ma szans by zastąpiły je dzieci urodzone teraz – uważa cytowany przez dziennik  prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego, który zrobił demograficzny raport.


Jednak nie tylko o czynniki naturalne rozbija się problem. Innym jest atrakcyjność miejscowości. To sytuacja na rynku pracy, koszty życia i wysokość zarobków najmocniej wpływają na decyzję o zmianie adresu – czytamy w informacji.

 

Równie ważna jest też jakość życia. W raporcie łódzkiej uczelni wyraźnie widać, że pas miast, w których w ciągu najbliższych 12 lat będzie ubywać mieszkańców, ciągnie się od Opola i Katowic, poprzez Łódź aż po Lubelszczyznę. W Opolu w tym roku ubędzie 7,7 tys. mieszkańców, w Katowicach – 32 tys., w Kielcach – 15 tys., w Łodzi 69 tys., a w Lublinie – 17 tys. – podano dalej.


W miastach widać naturalny proces odpływu ludności na przedmieścia i do pobliskich gmin. Problem ten widać m.in. w Lublinie i Poznaniu. Jak wynika z raportu do 2030 r. stolica Wielkopolski, mimo dobrej sytuacji na lokalnym rynku pracy, może stracić aż 33 tys. mieszkańców.


Tylko w trzech miastach wojewódzkich przybędzie mieszkańców. Liczba mieszkańców Warszawy zwiększy się o blisko 80 tys., Gdańska o 8 tys. a Wrocławia o ponad 10 tys.  – podsumowuje ekspert.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Money.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.