E-dowody po nowemu. Można już składać wnioski

Od poniedziałku 4 marca można składać wnioski o wydanie nowych e-dowodów osobistych. „Jeszcze w marcu do obywateli trafią pierwsze dowody z warstwą elektroniczną” – zapewnił minister cyfryzacji.

 

E-dowód będzie wyglądał podobnie do wydawanego dotychczas dowodu osobistego, ale – jak wskazał minister cyfryzacji – w warstwie plastikowej będzie wgrana warstwa elektroniczna, czyli niewidoczny z zewnątrz chip.

 

Według ministra nowe dowody będą lepiej zabezpieczone niż dotychczasowe - podał portyal Radiozet.pl.

 

Czy e-dowód jest bezpieczny?

– Dowód będzie zabezpieczony PIN-em, który sami będziemy nadawać w procesie jego odbioru. Wszystkie operacje, których będziemy dokonywać przy pomocy tego dowodu, będą miały jeszcze dodatkowe elementy, jak na przykład SMS, który będzie przychodził do nas po to, by potwierdzić poszczególne transakcje – opisywał szef resortu.

 

Ponadto – mówił – jeśli dowód się zagubi albo będziemy mieli podejrzenie, że ktoś go nam ukradł, będziemy mieli możliwość czasowego „zawieszenia” dowodu albo natychmiastowego unieważnienia.

 

– Zamiast iść na policję, wypełniać formularze, będziemy mogli natychmiast zawiesić dowód online na 14 dni. Jeżeli w ciągu tych 14 dni dowód się znajdzie, bo gdzieś nam się zawieruszył, będzie można ten proces odwrócić bez konieczności wyrabiania nowego dowodu – wskazał minister cyfryzacji.

 

Do szybkiego zastrzeżenia dowodu niezbędne będzie założenie profilu zaufanego. Profil zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można potwierdzać swoją tożsamość w internecie - wyjasniono w informacji.

 

Jak zapowiedział minister, nowe dowody mają pozwolić na lepsze korzystanie z dostępu do usług administracji.

– Ten dowód będzie – i to jest jedno z ważniejszych zadań – dawał możliwość potwierdzenia swojej obecności w placówkach służby zdrowia. To będzie pewien proces, ale myślimy, że na większą skalę będzie to funkcjonowało już pod koniec roku – zadeklarował.

 

Klienci alarmują: wypożyczalnie nart skanują dowody osobiste. To nielegalne - podaje portal Radiozet.pl


Co nam daje nowy e-dowód?

Nowe dowody, oprócz tych samych funkcji co dotychczasowe, mają także m.in. umożliwiać przechodzenie przez bramki na niektórych lotniskach bez konieczności weryfikowania się przed odpowiednimi służbami.

 

– Chcemy także, i to jest ta najważniejsza rzecz, żeby te funkcjonalności – ta możliwość wykorzystania warstwy elektronicznej oczywiście za zgodą posiadacza dowodu inspirowała biznes, żeby biznes korzystał z tej funkcjonalności, chociażby w takich usługach jak usługi bankowe. Na przykład przy zawieraniu umowy kredytowej będzie można „zaciągnąć” dane bezpośrednio do systemu, co spowoduje, że nie będzie trzeba skanować dowodu osobistego i ten proces będzie po prostu szybszy – wskazał szef resortu cyfryzacji, dodając, że to samo dotyczy np. operatorów telekomunikacyjnych.

 

– Czekamy także na pewną kreatywność rynku – podkreślił dalej.

 

Wymiana dowodów nie jest obowiązkowa. Jeśli ma się ważny dowód osobisty, nie trzeba składać wniosku - podano w informacji.

 

Podobnie jak obecna wersja, e-dowód będzie ważny przez 10 lat. Według planów dowody z warstwą elektroniczną będą zastępować dotychczasowe dowody stopniowo – w miarę ich naturalnego procesu wymiany (np. z powodu końca ważności dotychczasowego dokumentu czy jego utraty).

 

Proces wymiany dowodów będzie rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 roku - czytamy dalej.

 

Wymiana dotychczasowego dowodu osobistego na e-dowód będzie bezpłatna - wyjaśnia portal.

 

foto2019-03-04e_936 

Nowy dowód osobisty od marca 2019 roku

(jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Radiozet.pl

 


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Komentarze (1)
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Grzegorz
2019-03-06(13:56:21)
Nie rozumiem dlaczego plastikowy dowód nazywany jest e-dowodem. rozumiem, że można nim wykonywać wiele czynności w internecie, ale dalej jest to fizyczny kawałek plastiku. --------- Agencja brandingowa HiveCluster - http://hivecluster.pl

Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.