Eksterminacja dzików w Polsce

W styczniu zacznie się wielkie strzelanie do dzików. Powód? Walka z ASF. Do końca lutego może zginąć nawet 210 tys. tych zwierząt – napisał portal Fakt.pl

 

I rząd, i Polski Związek Łowiecki pozostają głusi na argumenty naukowców, że eksterminacja dzików nie zapewni zwycięstwa z afrykańskim pomorem świń  - czytamy w artykule.

 

Przytaczane przez portal opinie naukowców nie dowodzą jednoznacznie, by redukcja populacji dzików w Polsce bezpośrednio przekładała się na zmniejszenie liczby przypadków ASF, wskazując jako rozwiązanie ścisły reżim sanitarny nad hodowlami świń i nadzór weterynaryjny nad nimi.

 

Według danych, od kwietnia do listopada ub. roku odstrzelono 168 tys. dzików, a inwentaryzacja ze stycznia ub. roku oszacowała ich populację w Polsce na około 229 tys. osobników – wynika ze statystyk.

 

Można by pomyśleć, że rozwiązanie kontrowersyjne, ale skuteczne. No bo skoro dzików nie będzie, to nie będzie miał kto przenosić wirusa. Rzecz w tym, że jak podkreślają zoolodzy takie działania są mimo wszystko nieskuteczne.

- Polowanie i strzelanie samo w sobie stwarza zagrożenie, bo rozprasza dziki. Powoduje mieszanie populacji. Im więcej będziemy polować w Polsce na dziki, zmniejszać ich liczebność, tym więcej ich będzie przychodzić zza wschodniej granicy - tłumaczył w wywiadzie dla "Magazynu Kaszuby" prof. Andrzej Elżanowski, zoolog, i bioetyk z Uniwersytetu Warszawskiego, przewodniczący Sekcji Dobrostanu Zwierząt Polskiego Towarzystwa Etycznego.

 

Jak można zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby? Elżanowski tłumaczy, że bardziej pomogłoby wyeliminowanie pewnych złych zachowań. Myśliwi powinni przestać dokarmiać zwierzęta na tzw. nęciskach, by były łatwiejszym celem. Z kolei rolnicy powinni zrezygnować z uprawiania kukurydzy pod lasem, co przyciąga zwierzęta, które czynią szkody, za które potem wypłacane są konkretne odszkodowania. Nie zaszkodziłaby też porządna dezynfekcja myśliwych powracających z polowania. Inaczej będą oni wirusa cały czas rozprzestrzeniać – czytamy w podsumowaniu Fakt.pl .   (jmk)


Źródło i czytaj więcej: Fakt.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.