Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach

Debata „Nowa Unia - młoda Unia” zainaugurowała w Katowicach 11. edycję Europejskiego Kongresu Gospodarczego, obejmującego 150 dyskusji poświęconych tematom najważniejszym dla europejskiej gospodarki, z udziałem kilkuset prelegentów: polityków polskich i europejskich, przedstawicieli biznesu, nauki i mediów.

 

Ministrowie rządów i politycy europejscy, prezesi największych korporacji, twórcy start-upów, naukowcy i eksperci, a przede wszystkim liczna reprezentacja praktyków biznesu, ludzi gospodarki – przedsiębiorców, inwestorów, menedżerów – bierze udział w XI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach (European Economic Congress - EEC), który rozpoczął się w poniedziałek debatą „Nowa Unia - młoda Unia: europejskie wyzwania społeczne a zdrowa gospodarka”.

 

Debata zwracała uwagę na potrzebę świeżego spojrzenia i konieczność poszukiwania wizji nowej Europy. Co z brexitem, jaka Europa po wyborach? I szerzej - jakich zmian oczekują młodzi Europejczycy? Jak postrzegają swoje miejsce - w Europie, na rynku pracy? Z jakimi projektami chcą się utożsamiać? Jak postrzegają politykę, co sądzą o nowych technologiach? Te pytania padły w trakcie debaty otwarcia.

 

eec2019_1_620 

 

O nowym europejskim rozdaniu mówił we wstępie do debaty jej moderator Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Rady EEC. - Czy demokracja, gospodarka wolnorynkowa i pokój to zestaw wartości, który już nam nie wystarcza? - pytał J. Buzek. - Czy potrzebujemy czegoś nowego?

 

Odpowiedzialność polityków, edukacja społeczna, racjonalne wykorzystanie nowych technologii, zasobów wolnego rynku i europejskiej współpracy, polityka włączenia w nurt zmian tych, którzy czują się wykluczeni, wspólne budowanie bezpieczeństwa. To główne składniki recepty dla Europy - którą opracowali paneliści inauguracyjnej debaty.

 

Europa zmienia się co 40 lat, a nie każdy problem należy nazywać kryzysem - Iveta Radičová, premier Słowacji w latach 2010-2012 i socjolog, wskazywała na dobrobyt i pokój jako dwie zasady, które przyświecały powojennym zmianom na naszym kontynencie.

 

- Dziś musimy zareagować na problemy wynikające z dwóch konfliktowych kwestii - wyjaśniała była premier. - Wiele krajów europejskich radzi sobie gospodarczo nieźle lub bardzo dobrze, ale przeciętny obywatel nie odczuwa tego, dobra sytuacja makroekonomiczna nie przekłada się na warunki jego życia. Po drugie - Europejczycy deklarują poparcie dla demokratycznego porządku, a jednocześnie kontestują funkcjonowanie demokratycznych instytucji. Wielu z nich nie jest bowiem (lub nie czuje się) włączona w nurt zmian, są grupy zdecydowanie marginalizowane. Z tego wynika poczucie zagubienia, budzą się emocje, pod wpływem których dokonywane są określone wybory polityczne, na czym bazują populistyczni politycy.

 

Dużą część dyskusji poświęcono szansom i zagrożeniom wynikającym dla europejskiej przyszłości z trwającej cyfrowej transformacji. Dla Jadwigi Milewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, współpraca jest warunkiem koniecznym, by Europa wykorzystała nowe możliwości. - Albo zrobimy to wspólnie, opracujemy własne normy dostępu do informacji i danych, albo będziemy korzystać z cudzych doświadczeń - argumentowała J. Emilewicz. - Czy pozwolimy, by inni korzystali z ogromnych zasobów europejskich danych? To przecież kwestia dotarcia do nowych rynków.

 

***

 

Tegoroczna edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach to ok. 150 sesji tematycznych z udziałem kilkuset prelegentów. Kongres wspiera ideę europejskiej współpracy i integracji. I wreszcie - głównym "żywiołem" tego wydarzenia jest otwarty dialog - przedstawicieli różnych środowisk, gości z różnych stron świata, młodych z doświadczonymi, praktyków i ludzi czynu z naukowcami i ekspertami, potencjalnych partnerów biznesowych.

 

W tematyce XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach znajdują odbicie wszystkie najważniejsze trendy rozwojowe, które kształtują przyszłość gospodarki i wpływają na życie społeczne, relacje między krajami i ludźmi.

 

Zależność między ekspansywnymi technologiami a rozwojem gospodarczym i społecznym, wyzwania i meandry cyfryzacji, robotyzacji, automatyzacji tworzą niezwykle ważny nurt tegorocznego Kongresu. Międzynarodowa współpraca gospodarcza, sukcesja i firmy rodzinne, rozwój metropolii i regionów, transformacja sektora energii i paliw - to inne wybrane ścieżki tematyczne.

 

W tym roku impreza jeszcze mocniej zintegrowana została z European Start-up Days - dwudniowym wydarzeniem (14-15 maja) stanowiącym przestrzeń otwartego dialogu pomiędzy start-upami, inwestorami a organizacjami wsparcia biznesu. Jednym z elementów łączących Kongres i ESD jest nowy projekt „My way. Inspiracje”. W jego ramach o swoich - oryginalnych, niekiedy wyboistych, ale niezwykle ciekawych - drogach do sukcesu opowiedzą m.in.: utytułowana polska himalaistka, jeden z najbardziej znanych polskich sportowców, podróżnik i polarnik czy organizator Tour de Pologne. (jm)

 

Źródło, zdjęcia: materiały prasowe PTWP, organizatora EEC2019

Na zdjęciach:
Debata inauguracyjna
Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii
Krzysztof Tchórzewski, minister energii

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.