FESTIWAL MITOLOGII SŁOWIAŃSKIEJ, Grodzisko Owidz - relacja

 

Na terenie Grodziska Owidz koło Starogardu Gdańskiego 24-26 sierpnia odbył się Festiwal Mitologii Słowiańskiej. Odbyły się inscenizacje dawnych obrzędów, wykłady, warsztaty, koncerty, rekonstrukcje historyczne, debaty, promocje wydawnictw i gier inspirowanych wierzeniami dawnych Słowian, wystawa grafiki, a także jarmark rękodzieła, opowiadanie mitów i legend oraz przedstawienie choreograficzne. Dzieciom dedykowana była Strefa Małego Słowianina.

 

07_1204

 

Forum Biznesu sprawowało patronat mediapny nad Festiwalem oraz było partnerem merytorycznym dyskusji panelowej Słowiańczyzna a biznes, która odbyła się trzeciego dnia Festiwalu. 

 

Więcej o panelu czytaj tutaj>>>

  

37887237_10216336888044678_1711758773439168512_n_1200_01

 

Grodzisko Owidz od blisko 10 lat promuje historię i kulturę wczesnego średniowiecza. Od nieco ponad roku na jego terenie działa także pierwsze i jedyne w Europie Muzeum Mitologii Słowiańskiej. Kultura duchowa dawnych Słowian stała się dominującym wątkiem w działalności placówki z Owidza, czym wyróżnia się ona spośród wielu innych zrekonstruowanych wczesnośredniowiecznych osad i grodów, prowadzących działalność edukacyjną i kulturalną. Kolejnym przedsięwzięciem, którego celem jest popularyzacja wiedzy o wierzeniach i obrzędowości dawnych Słowian jest Festiwal Mitologii Słowiańskiej.

 

Film promujący festiwal>>> tutaj

 

Festiwal rozpoczął się w piątek, 24 sierpnia, o godzinie 16:00. Po uroczystym otwarciu imprezy odbył się inaugurujący wykład nt. ręczników obrzędowych w kulturze Słowian Wschodnich. Zaraz po nim odbyło się kolejne wystąpienie, tym razem prezentujące kaszubskie bóstwa i demony. Wieczór zakończył się koncertowo. Wystąpili Delira & Kompany, ROD oraz  Fifidroki.

 

03_1204_01

 

W sobotę, 25 sierpnia, festiwalowe aktywności rozpoczęły się o godz. 11:00 i potrwały do późnej nocy. Uczestnicy festiwalu mogli obejrzeć inscenizacje obrzędów swadźby (zaślubin), postrzyżyn i zaplecin (obrzędy inicjacyjne), ścinania kani (pomorski obrzęd unicestwiania "kozła ofiarnego"). Mogli wziąć też udział w warsztatach dawnych rzemiosł. Przez cały dzień na terenie zrekonstruowanego wczesnośredniowiecznego grodu działały Strefa Gier i Książek, Strefa Małego Słowianina oraz Strefa Rekonstrukcji Historycznej. Z opowieściami o słowiańskich mitach i demonach zaprezentowała się też Karawana Opowieści. Na podgrodziu odbywał się jarmark rękodzieła. Nie zabrakło wykładów nt. słowiańskiej mitologii.

 

01_1204_01

 

02_1030

 

O godz. 17:00 rozpoczęły się występy na scenie owidzkiego amfiteatru: trzydziestoosobowej grupy tanecznej ze spektaklem "Marzanna i Jaryło", zaś chwilę później koncertowali Tomáš Kočko & Orchestr z Moraw oraz Percival Schuttenbach.

 

Trzeciego dnia odbyła się m.in. debata Odpowiedź rynku na zainteresowanie słowiańszczyzną. Słowiańszczyzna a biznes – dyskusja panelowa o modzie na słowiańszczyznę. Partnerem panelu było Forum Biznesu.

 

Relacja z debaty>>>

 

Muzeum Mitologii Słowiańskiej, jest Laureatem nagrody Turystyczny Produkt Roku, przyznanej przez Forum Biznesu. W tym roku Grodzisko Owidz zdobyło złote godło QI i certyfikat Najwyższa Jakość Quality International, który wręczony został podczas Festiwalu Mitologii Słowiańskiej.

 

 

program_2828_01

 

O Grodzisku Owidz i Muzeum Mitologii Słowiańskiej pisaliśmy na naszych łamach>>>

 

artyku_780_01

Forum Biznesu sprawowało patronat medialny nad Festiwalem oraz było partnerem merytorycznym dyskusji panelowej Słowiańczyzna a biznes, która odbyła się trzeciego dnia Festiwalu.

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.