Głogowianie oddychają toksycznym arsenem

Nawet dziesięciokrotnie zostały przekroczone normy groźnego dla zdrowia pierwiastka - arsenu - w Głogowie. W tym mieście działa należąca do KGHM huta miedzi – podaje portal Gazetaprawna.pl.

 

Jak wyjaśnia portal emisja arsenu to efekt przerabiania w piecach hutniczych koncentratu miedzi. Głogów ma z nim największym problem, bo - jak podaje portal - średnie stężenie tego pierwiastka chemicznego w powietrzu w całym minionym roku aż czterokrotnie przekraczało normy, a we wrześniu było wyższe ponad dziesięciokrotnie. Potwierdził to Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu – czytamy w informacji.

 

Objawy przewlekłego zatrucia arsenem pojawiają się zazwyczaj po kilku latach. Zatrucie może wywołać zmiany skórne, w układzie oddechowym czy nerwowym - wyjaśnia w rozmowie z „DGP” dr Piotra Burda, konsultant ds. toksykologii.

 

KGHM Polska Miedź, do której należy huta w Głogowie, postanowił sfinansować dodatkowe badania mieszkańców. Mają one określić poziom arsenu nieorganicznego, bo to on jest niebezpieczny dla zdrowia - czytamy na portalu Gazetaprawna.pl. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Gazetaprawna.pl  

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
54%
46%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.