Imperium bez rezerw finansowych

Sankcje gospodarcze i spadek cen ropy naftowej dobijają Rosję. Tamtejsze ministerstwo finansów poinformowało właśnie, że Fundusz Rezerwowy, z którego pieniądze wykorzystywano na pokrycie deficytu budżetowego, został całkowicie wyczerpany – podaje Businessinsider.com.pl.

 

Władimir Putin ma poważny problem. Jak to możliwe, że fundusz, który jeszcze dekadę temu dysponował kwotą 142 mld USD, dziś nie ma już ani centa? Jak wyjaśnia portal: państwa bogate w surowce gromadzą swoje nadwyżki z handlu zagranicznego przeważnie na rachunkach państwowych funduszy majątkowych. W Rosji trafiają one do Funduszu Rezerwowym i Funduszu Dobrobytu Narodowego. Ten pierwszy wykorzystywany jest w trudnych czasach na pokrycie deficytu budżetowego. Z drugiego funduszu Rosjanie mają mieć wypłacane emerytury - czytamy w  informacji .

 

Sytuacja w kraju Putina, wywołana sankcjami gospodarczymi i spadkiem cen ropy, jest jednak tak zła, że państwo - prócz czerpania z topniejącego Funduszu Rezerw - również sięgało w zeszłym roku do Funduszu Dobrobytu Narodowego. Do pokrycia deficytów w systemie emerytalnym wykorzystano w 2017 roku ponad 600 mld rubli (obecnie - 10,5 mld USD). Jeszcze wcześniej z FNB finansowano (w latach 2008-09) pomoc antykryzysową dla banków i inwestowano środki z niego w długoterminowe opłacalne projekty infrastrukturalne - podano w artykule.


Resort finansów prognozuje, że na pokrycie deficytu budżetowego wydanych zostanie z FNB w bieżącym roku 586 mld rubli (blisko 10,3 mld USD) - podaje portal.

 

W 2018 roku Fundusz Dobrobytu Narodowego ma być uzupełniany. Środki z dodatkowych zysków z ropy i gazu w wysokości 829 mld rubli (ponad 14,5 mld USD) już zostały zamienione na dewizy. Do 1 października br. zasilą one fundusz. Według portalu RBK wartość FNB w rublach na 1 stycznia br. wynosiła 3,75 bln rubli (ponad 65 mld USD).

 

Rosja poza Funduszem Rezerw i Funduszem Dobrobytu Narodowego ma także znaczne rezerwy walutowo-kruszcowe, których może użyć do obrony swej waluty, jeśli okaże się to niezbędne. Fundusz Rezerw, który nie ma już środków, od 1 lutego przestanie istnieć - wynika z analizy.

 

O tym, że Rosja wyczerpie w 2017 roku Fundusz Rezerw, resort finansów uprzedzał wcześniej wielokrotnie. Fundusz Rezerw i Fundusz Dobrobytu Narodowego (FNB) zostały utworzone w 2008 roku po rozdzieleniu dotychczas istniejącego jednego funduszu - Funduszu Stabilizacyjnego.

 

Największą wartość w rublach Fundusz Rezerw osiągnął na początku 2015 roku, gdy było w nim blisko 5,6 bln rubli. Maksymalną wartość w odniesieniu do wielkości gospodarki zyskał na początku 2009 roku - było to 12,5 proc. PKB Rosji. Później, w 2016 roku, Fundusz Rezerw skurczył się ponad trzykrotnie: z 3,7 bln rubli pozostało w nim mniej niż 1 bilion rubli - podsumowuje Businessinsider.com.pl.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Businessinsider.com.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
59%
41%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.