Finanse

Pięcioletni IRS wycenia WIBOR tak, jakby jego średni poziom miał się nie zmienić do 2021 roku. To efekt zmiany władzy w Sejmie i oczekiwanej w NBP.
W celu zwiększenia roli podmiotów prywatnych w aktywizowaniu osób pozostających bez pracy, Powiatowy Urząd Pracy w Bytomiu kontynuuje współpracę z prywatnymi agencjami pośrednictwa pracy.
Choć indeks naszych największych spółek zdołał w poniedziałek utrzymać pokaźną piątkową zwyżkę, to jednak nie błyszczał nie tylko w porównaniu z głównymi giełdami kontynentu, ale znalazł silną konkurencję na rodzimym parkiecie.
Konsekwencje trwającej od ponad miesiąca tendencji umacniania się dolara zaczynają coraz mocniej oddziaływać na pozostałe rynki.
Tylko w ciągu ostatnich czterech tygodni rynki finansowe trzykrotnie nerwowo reagowały na fiasko rozmów w sprawie Grecji i trzykrotnie dyskontowały zawarcie porozumienia.
Inwestorzy pokazali we wtorek, że mają już dość robienia „dobrej miny do złej gry” przez grecki rząd oraz przez europejskich polityków. Konfrontacja niedawnej deklaracji Greków, że porozumienie zostanie zawarte w ciągu 48 godzin po referendum, z brakiem jakiejkolwiek propozycji z ich strony, jest jeszcze bardziej drażniąca, niż samo ogłoszenie referendum.
Dziś rynki finansowe przejdą prawdziwy test wrażliwości na problemy związane z Grecją. Wcześniej specjalnie się nimi nie przejmowały. Jeszcze w miniony piątek nastroje były optymistyczne, mimo że od pewności w kwestii porozumienia z wierzycielami było daleko. Trudno to brać za dobrą monetę i trzeba się przygotować na nerwowe chwile.
Jeśli warszawskie byki poważnie myślą o oddaleniu perspektywy powrotu do dobrze znanego scenariusza, w którym WIG20 porusza się między 2300 a 2500 punktów, powinny jak najszybciej wziąć się do roboty. Nie będzie to łatwe zarówno ze względu na sytuację w otoczeniu, jak i czynniki wewnętrzne.
Najbliższe dni zdominowane będą przez liczne informacje z Azji, a głównie z Chin. Mogą one wpłynąć nie tylko na sytuację na rynkach surowcowych, których ten kraj jest znaczącym odbiorcą, ale także na giełdach.
Spośród bardzo dużej liczby informacji gospodarczych i wydarzeń, największe znaczenie wciąż będzie mieć kwestia Grecji oraz amerykańskiej polityki pieniężnej. Ciągnące się w nieskończoność negocjacje w sprawie kontynuacji międzynarodowej pomocy dla Grecji wciąż czekają na finał.
Biorąc pod uwagę fakt, że w poniedziałek spadki o podobnej jak w Warszawie skali, miały miejsce w Grecji, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii i Turcji, przypisywanie przeceny na naszym parkiecie wyłącznie wynikom wyborów prezydenckich, byłoby chyba nadmiernym uproszczeniem.
W tym tygodniu ruszają dwie emisje obligacji, których warunki zawierają odmienną ocenę realiów rynku. Lecz żadnej nie można wskazać jako lepszą.
Połączenie dramatycznej sytuacji Grecji ze zwyżkami na głównych giełdach europejskich sprawia wrażenie dysonansu, który nie ma szans zbyt długo się utrzymać.
Pierwsza połowa maja przyniosła remis w zmaganiach byków z niedźwiedziami w kategorii największych spółek warszawskiego parkietu.
Tym razem szefowa Fed nie postraszyła podwyżką stóp, lecz uwagą o zbyt wysokich wycenach amerykańskich akcji. Inwestorzy natychmiast przystąpili do ich redukowania. S&P500 przez moment tracił ponad 1 proc., ale ostatecznie skończyło się na spadku o połowę mniejszym.
«
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
»
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.