Giełda

Ostatnie tygodnie wskazują, że nasz dynamicznie rozwijający się rynek papierów dłużnych firm wchodzi w fazę hossy, biorąc pod uwagę popyt na oferowane emisje. Nie przenosi się ona jednak na Catalyst, na którym nie występuje zjawisko windowania cen obligacji do nieracjonalnych poziomów. Nie widać zbyt wielu zagrożeń, które mogłyby rodzić niebezpieczeństwo załamania koniunktury.
Głównymi wydarzeniami ostatniego tygodnia kwietnia będą posiedzenie Fed i dane o dynamice amerykańskiej gospodarki w pierwszym kwartale. Dowiemy się też jaka była stopa bezrobocia w marcu oraz poznamy wstępny szacunek dotyczący kwietniowej inflacji.
Wśród informacji makroekonomicznych w najbliższych dniach będą dominować doniesienia o inflacji, której brak jest przedmiotem troski wielu banków centralnych świata. Na sytuację na rynkach finansowych spory wpływ będą mieć informacje dotyczące sytuacji w gospodarce Chin.
W ciągu ostatnich tygodni duża część rynków akcji zwyżkowała. Giełdy w krajach wschodzących wypracowały nawet kilkanaście procent. Obecnie, na przełomie marca i kwietnia, obserwujemy pewne uspokojenie. Jak odczytywać sytuację na światowych giełdach?
Wyniki spółek notowanych na GPW za IV kwartał 2015 r. oraz czynniki wspierające hossę na polskim rynku akcji analizuje Maciej Kik, zarządzający funduszami akcji Union Investment TFI.
Początek wiosny przyniósł kolejne sukcesy emisyjne, ale miesiąc kończy się przypomnieniem, że ryzyko to nie tylko słowo, lecz również wydarzenia.
W ostatnich dniach marca na sytuację na rynkach finansowych największy wpływ będą mieć informacje makroekonomiczne napływające ze Stanów Zjednoczonych. Będzie ich sporo, ale na najważniejsze, dotyczące kondycji rynku pracy, przyjdzie poczekać do piątku.
Jedną z cech charakterystycznych polskiego rynku obligacji korporacyjnych jest dominacja emisji o krótkich terminach wykupu. Istnieje przy tym zależność między wielkością spółki a długością okresu do wykupu papierów. Wynika ona jednak nie tyle ze specyfiki potrzeb tej grupy emitentów, lecz z preferencji inwestorów, starających się w ten sposób ograniczyć ryzyko.
Publiczne emisje obligacji nigdy nie sprzedawały się źle, ale jednodniowe zapisy też nie były dotąd standardem. Rynek się rozgrzewa, a wtedy najłatwiej o głupie pomysły.
Rozmowa z Konradem Owsińskim, ekspertem LINK4 na temat rozwiązań telematycznych stosowanych na świecie.
Na świecie z niemal jednakową uwagą śledzone są zarówno indeksy giełdowe, jak i tendencje notowań obligacji korporacyjnych. Choć nasz rynek papierów dłużnych nie jest jeszcze na tyle rozwinięty i reprezentatywny, by na podstawie występujących na nim prawidłowości wyciągać wnioski dotyczące koniunktury, to jednak pewne sygnały potrafi już wysyłać.
Rekordowo tanie surowce, najtańszy od lat złoty, słaniające się indeksy – z punktu widzenia posiadaczy obligacji firm, to jak obserwowanie padającego śniegu za oknem. Pod warunkiem, że…
Pięcioletni IRS wycenia WIBOR tak, jakby jego średni poziom miał się nie zmienić do 2021 roku. To efekt zmiany władzy w Sejmie i oczekiwanej w NBP.
Nagromadzenie czynników zniechęcających do akcji skutkowało w poniedziałek kolejnym w ostatnich tygodniach silnym tąpnięciem na giełdach. Objęło ono w największym stopniu indeksy krajów o najbardziej rozwiniętych gospodarkach.
Piątkowe euforyczne zachowanie inwestorów na głównych giełdach europejskich trudno na razie traktować inaczej, jak tylko odreagowanie po wcześniejszej silnej fali spadkowej. W przypadku DAX-a w grę wchodziła dodatkowo obrona ważnego wsparcia
1
2
3
4
5
6
7
»
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2016 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.