Giełda

Po piątkowej sesji na większości rynków notowania powróciły do poziomów sprzed posiedzenia Fed. Idealnie widać to w przypadku kursu euro, który po czwartkowym wyskoku do 1,14 dolara, w piątek znalazł się znów w okolicach 1,128 dolara, niemal dokładnie na poziomie środowego zamknięcia.
Godziny dzielą inwestorów od poznania decyzji amerykańskiej rezerwy federalnej w sprawie stóp procentowych. Wciąż nie ma jednak pewności, czy oznaczać ona będzie kres wielomiesięcznego oczekiwania, czy jego przedłużenie. Niewiele można wywnioskować zarówno z wygłaszanych opinii, publikowanych ocen prawdopodobieństwa podwyżki, jak i z zachowania rynków.
Słabe dane z Chin, ostatecznie w poniedziałek mocniej popsuły nastroje jedynie na parkietach w Szanghaju i Shenzen oraz na rynku surowcowym. Notowania ropy naftowej i miedzi po sięgających 1,5-1,9 proc. zniżkach jeszcze co prawda nie sygnalizują wyraźniej powrotu do tendencji spadkowej, ale takie zagrożenie może wkrótce okazać się realne.
Opublikowane w niedzielę dane z Chin nie powinny budzić niepokoju na rynkach. Produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna wzrosły w sierpniu nieco mocniej niż miesiąc wcześniej. Jedynie dynamika inwestycji w aglomeracjach miejskich obniżyła się z 11,2 do 10,9 proc., więc spadek nie był znaczący.
W środę odnotowano zmienne nastroje na giełdach azjatyckich, europejskich i amerykańskiej. W przypadku dwóch pierwszych parkietów zadowolenie lecz nie udzieliło się ono NYSE, ponieważ zakończyła dzień spadkami na poziomie 1,4 - 1,5 proc.
Choć indeks naszych największych spółek zdołał w poniedziałek utrzymać pokaźną piątkową zwyżkę, to jednak nie błyszczał nie tylko w porównaniu z głównymi giełdami kontynentu, ale znalazł silną konkurencję na rodzimym parkiecie.
Konsekwencje trwającej od ponad miesiąca tendencji umacniania się dolara zaczynają coraz mocniej oddziaływać na pozostałe rynki.
Utrzymująca się w ostatnich miesiącach wyjątkowo niestabilna sytuacja na giełdach sprawia, że inwestorzy coraz częściej szukają rozwiązań finansowych, które pozwalają czerpać zyski także z instrumentów nienotowanych na rynkach regulowanych, takich jak udziały w spółkach z o.o. czy wierzytelności.
Tylko w ciągu ostatnich czterech tygodni rynki finansowe trzykrotnie nerwowo reagowały na fiasko rozmów w sprawie Grecji i trzykrotnie dyskontowały zawarcie porozumienia.
Inwestorzy pokazali we wtorek, że mają już dość robienia „dobrej miny do złej gry” przez grecki rząd oraz przez europejskich polityków. Konfrontacja niedawnej deklaracji Greków, że porozumienie zostanie zawarte w ciągu 48 godzin po referendum, z brakiem jakiejkolwiek propozycji z ich strony, jest jeszcze bardziej drażniąca, niż samo ogłoszenie referendum.
Dziś rynki finansowe przejdą prawdziwy test wrażliwości na problemy związane z Grecją. Wcześniej specjalnie się nimi nie przejmowały. Jeszcze w miniony piątek nastroje były optymistyczne, mimo że od pewności w kwestii porozumienia z wierzycielami było daleko. Trudno to brać za dobrą monetę i trzeba się przygotować na nerwowe chwile.
Jeśli warszawskie byki poważnie myślą o oddaleniu perspektywy powrotu do dobrze znanego scenariusza, w którym WIG20 porusza się między 2300 a 2500 punktów, powinny jak najszybciej wziąć się do roboty. Nie będzie to łatwe zarówno ze względu na sytuację w otoczeniu, jak i czynniki wewnętrzne.
Najbliższe dni zdominowane będą przez liczne informacje z Azji, a głównie z Chin. Mogą one wpłynąć nie tylko na sytuację na rynkach surowcowych, których ten kraj jest znaczącym odbiorcą, ale także na giełdach.
Spośród bardzo dużej liczby informacji gospodarczych i wydarzeń, największe znaczenie wciąż będzie mieć kwestia Grecji oraz amerykańskiej polityki pieniężnej. Ciągnące się w nieskończoność negocjacje w sprawie kontynuacji międzynarodowej pomocy dla Grecji wciąż czekają na finał.
Biorąc pod uwagę fakt, że w poniedziałek spadki o podobnej jak w Warszawie skali, miały miejsce w Grecji, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii i Turcji, przypisywanie przeceny na naszym parkiecie wyłącznie wynikom wyborów prezydenckich, byłoby chyba nadmiernym uproszczeniem.
«
1
2
3
4
5
6
7
8
»
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.