Handel zagraniczny

Według wstępnych danych GUS, w październiku br. odnotowano rekordowo wysoką wartość polskich obrotów towarowych. Eksport osiągnął 19,7 mld EUR (w ujęciu r/r wzrost o 3,9%), a import 20,5 mld EUR (wzrost aż o ok. 10%). Tym samym została potwierdzona prawidłowość, że październik jest miesiącem, w którym notuje się wysokie poziomy obrotów. W dużej mierze wynika to z faktu, iż na październik przypada początek kumulacji w realizacji zamówień na okres jesienno-zimowy, w tym szczególnie na potrzeby Świąt Bożego Narodzenia.
Od 2015 r. Polska utrzymywała nadwyżkę w wymianie międzynarodowej. Rok 2018 polski handel zagraniczny zakończy jednak najprawdopodobniej na minusie, prognozują analitycy międzynarodowej instytucji płatniczej AKCENTA – podaje Ceo.com.pl.
Polskie firmy za granicą potrafią sprzedać praktycznie wszystko: od zwykłego guzika, poprzez suszone jabłka, ślimaki i... nuty, aż po wystrzałowe sztuczne ognie.
Prawdziwa wojna handlowa może zagrozić gospodarce całego świata. Niewykluczone jednak, że z wyraźnego wzrostu taryf celnych między państwami obronną ręką z kłopotów wyjdzie polska gospodarka. Zielona Wyspa 2.0?
W polskim handlu zagranicznym mogą w 2017 roku nastąpić istotne zmiany, prognozują eksperci instytucji płatniczej AKCENTA. Już w ubiegłym roku Czechy niemal zastąpiły Wielką Brytanię na pozycji drugiego najważniejszego odbiorcy polskiego eksportu.
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.