W gospodarce bez poprawy

Główny Urząd Statystyczny nie skorygował wcześniejszych wstępnych danych dotyczących dynamiki polskiej gospodarki w trzecim kwartale. Nadal więc mamy wzrost o 2,5 proc., a uwzględniając czynniki sezonowe o 2,2 proc. W porównaniu do drugiego kwartału PKB wzrósł o 0,2 proc.

 

Wciąż więc musimy martwić się tym, jaka będzie sytuacja w ostatnich trzech miesiącach roku. Pesymiści twierdzą, że dynamika może być bliska jedynie 2 proc., ale aż tak niskiego wzrostu raczej nie powinniśmy się obawiać. Prawdopodobnie ostatni kwartał przyniesie niewielką poprawę w gospodarce. Według wyliczeń GUS, po trzech kwartałach dynamika PKB wynosi 2,9 proc.


W trzecim kwartale zanotowano przyspieszenie wzrostu popytu krajowego z 2,2 do 2,9 proc., osiągnięte głównie dynamice spożycia, która zwiększyła się z 3,4 do 4,1 proc. Spożycie w gospodarstwach domowych poszło w górę z 3,3 do 3,9 proc. Można spodziewać się w tym zakresie jeszcze pewnego niewielkiego potencjału wzrostowego. Nadal utrzymywała się natomiast negatywna tendencja w inwestycjach. Popyt inwestycyjny był niższy niż w trzecim kwartale 2015 r. o 1,4 proc. (w drugim kwartale spadek wynosił 0,9 proc.), a inwestycje spadły w porównaniu do poprzedniego roku o 7,7 proc. Ostatnie miesiące roku zazwyczaj przynoszą przyspieszenie wydatków inwestycyjnych, można więc przypuszczać, że będzie tak i tym razem, a więc bardzo prawdopodobne jest zmniejszenie skali spadku inwestycji, a tym samym zmniejszenie negatywnego wpływu tego czynnika na dynamikę PKB. Zgodnie z oczekiwaniami, dobiegł końca okres, w którym pozytywnie na niż oddziaływał handel zagraniczny. W trzecim kwartale eksport netto przyczynił się do obniżenia skali wzrostu PKB o 0,3 punktu procentowego. W kolejnych kwartałach ta tendencja będzie się utrzymywała. Wpływ na to będzie mieć osłabienie złotego oraz spodziewane stopniowe przyspieszanie wydatków inwestycyjnych i związany z tym wzrost importu.


Uwagę zwraca utrzymująca się wciąż bardzo zła sytuacja w budownictwie. Wartość dodana w tym sektorze gospodarki była w trzecim kwartale niższa niż przed rokiem aż o 16,5 proc. Jej wzrost w przemyśle wyniósł 3,6 proc., w handlu i naprawach 6 proc., a w działalności finansowej i ubezpieczeniowej 7 proc.


Roman Przasnyski
Główny Analityk GERDA BROKER


Więcej informacji: http://gerdabroker.pl/

  
 


Tagi: PKB Polski,GUS,
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.