Lekki wzrost PMI dla polskiego przemysłu

Wskaźnik PMI mierzący aktywność w polskim sektorze wytwórczym wzrósł w listopadzie do 51,9 punktów – poinformowała firma badawcza IHS Markit. Ale uwagę zwraca przede wszystkim szybki wzrost kosztów produkcji, zapowiadający powrót inflacji CPI – informuje Bankier.pl

 

Taki wynik był pozytywnym zaskoczeniem. Ekonomiści spodziewali się wzrostu indeksu PMI tylko do 50,8 pkt. z 50,2 pkt. odnotowanych w październiku, gdy wskaźnik ten osiągnął najniższą wartość od dwóch lat – czytamy w informacji.

foto2016-12-01f_645 

Wyniki powyżej 50 punktów sygnalizują wzrost aktywności ekonomicznej w badanym sektorze. Rosnące odczyty powyżej 50 pkt. oznaczają przyspieszenie wzrostu. Listopad był 26. miesiącem z rzędu, gdy PMI dla polskiego przemysłu utrzymał się powyżej bariery 50 punktów.

 

Autorzy raportu piszą, że zaobserwowana w listopadzie poprawa była efektem wzrostu liczby nowych zamówień skutkującego zwiększoną bieżącą produkcją i wyższym zatrudnieniem. Niestety, ponownie zmalała liczba zamówień eksportowych. To spora niespodzianka zważywszy na pozytywne odczyty PMI dla Niemiec oraz bardzo słabego złotego wspierającego polskich eksporterów – podaje portal.

 

Wart odnotowania jest fakt, że średnie koszty produkcji zwiększyły się w najszybszym tempie od maja 2012 roku. Ankietowani menedżerowie wiązali wzrost kosztów z wyższymi cenami metali oraz słabym złotym.

„Najnowsze wyniki badań zwiększają oczekiwania względem pozytywnego oficjalnego tempa inflacji cen konsumpcyjnych w najbliższych miesiącach. IHS Markit przewiduje, że po okresie deflacji, który rozpoczął się w połowie 2014, w 2017 ceny konsumpcyjne wzrosną o 1,9%” – skomentował rezultaty listopadowego badania Trevor Balchin, starszy ekonomista IHS Markit – podsumowuje Bankier.pl (jmk)

 

Źródło: Bankier.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.