Czy Polska zdetronizuje Australię?

Kwartalna dynamika PKB w Australii nieoczekiwanie spadła poniżej zera. Jeżeli sytuacja ta powtórzy się za trzy miesiące, to kraj ten straci miano najdłużej unikającego recesji członka OECD. W prestiżowym zestawieniu drugie miejsce zajmuje Polska – informuje Bankier.pl

 

W trzecim kwartale tego roku dynamika PKB w australijskiej gospodarce wyniosła -0,5% w ujęciu kwartalnym wobec 0,6% w drugim kwartale i oczekiwaniach na poziomie 0,3%. Rozczarowała także dynamika roczna (1,8% wobec 3,3% w II kw. i oczekiwaniach 2,5%)

 

Poprzednie pojedyncze negatywne odczyty wiązały się z konkretnymi wydarzeniami. W I kw. 2011 r. (-0,2%) kraj nawiedziła powódź, w IV kw. 2008 r. (-0,7%) światem wstrząsnął kryzys, a w IV kw. 2000 r. (-0,3%) pękła bańka dot-com. Obecnie spadek dynamiki widać w wielu obszarach, a na pierwszy plan wysuwają się inwestycje, budownictwo i wydatku publiczne – czytamy w informacji.

 

Jeden odczyt na minusie to wciąż jednak za mało, aby ogłosić recesję. W popularnym ujęciu statystyczna recesja to dwa następujące po sobie kwartały spadku PKB. Po raz ostatni w Australii sytuacja taka zdarzyła się na początku 1991 roku. 101 kwartałów bez recesji to zdecydowanie najlepszy wynik wśród państw rozwiniętych, jeżeli uznamy, że do takiego miana uprawnia członkostwo w OECD.

 

Australia jest obecnie o krok od wyrównania rekordu wszech czasów, który należy do Holandii. Kraj ten nie notował recesji przez 103 kolejne kwartały, a jego passę przerwał dopiero kryzys finansowy z 2008 r. – wyjaśnia portal

 

Dane o australijskim PKB w czwartym kwartale poznamy 1 marca 2017 r. Wtedy najwcześniej będzie mogło dojść do zmiany w fotelu lidera zestawienia państw rozwiniętych unikających recesji. Nie przeszkodzi w tym nawet hamowanie polskiej gospodarki – kwartalne tempo wzrostu nad Wisłą w trzecim kwartale wyniosło 0,2%, więc z czysto formalnego punktu widzenia pierwszą recesję w naszym kraju ogłosić będzie można dopiero po pierwszym kwartale 2017 r – czytamy w podsumowaniu. (jmk)

 

 

Źródło i czytaj więcej: Bankier.pl 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.