RPP nie zmieniła stóp procentowych

Rada Polityka Pieniężnej pozostawiła w środę bez zmian poziom stóp procentowych. Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami ekonomistów – informuje Onet.pl

 

Tym samym stopa referencyjna pozostanie w wysokości 1,50 proc., stopa lombardowa 2,50 proc., stopa depozytowa 0,50 proc., a stopa redyskonta weksli 1,75 proc.


Ostatni raz RPP obniżyła stopy procentowe w marcu 2015 roku, obcinając wtedy wszystkie o 50 punktów bazowych.


Warto przypomnieć, że Adam Glapiński, prezes NBP, powiedział podczas konferencji po listopadowym posiedzeniu RPP, że nie spodziewa się zmian stóp procentowych w 2017 roku – zauważa portal.


"Moją opinię państwo dobrze znacie i nie nastąpiło żadne zdarzenie, które miałoby ją zmienić - osobiście nie spodziewam się zmiany stóp w przyszłym roku. Mnie się wydaje, że tempo wzrostu w przyszłym roku będzie dobre, bliskie tym szacunkom rządowym. Zasadniczo wyższe niż w drugiej połowie tego roku, ale nie aż tak wysokie, żeby trzeba było zmieniać poziom stóp procentowych" - powiedział Glapiński.


Analitycy OECD ocenili natomiast w raporcie sprzed kilkunastu dni, że Rada Polityki Pieniężnej powinna zacząć podnosić stopy pod koniec 2017 r., choć wyzwaniem będzie decyzja dot. dokładnego terminu – czytamy w podsumowaniu .  (jmk)


Źródło: Onet.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.