Postanowiono ograniczyć wydobycie ropy

Kraje eksportujące ropę naftową zdecydowały w Wiedniu o ograniczeniu jej wydobycia. Ma to wywindować ceny ropy, która od dwóch lat jest stosunkowo tania – informuje Onet.pl

 

Wcześniej o zmniejszeniu eksportu zdecydowały kraje z kartelu OPEC - ich wydobycie, począwszy od stycznia, ma być mniejsze o milion dwieście tysięcy baryłek dziennie. Teraz dołączyło do nich trzynaście innych krajów, w tym Rosja – czytamy w informacji.

 

Państwa te mają ograniczyć wydobycie o 558 tysięcy baryłek dziennie. Łączna redukcja wyniesie więc dwa procent światowych dostaw. Jak mówił podczas specjalnej konferencji w Wiedniu rosyjski minister energii Aleksander Nowak, porozumienie przyspieszy proces stabilizacji rynków, zredukuje spekulacje i poprawi atrakcyjność inwestycji w przemysł naftowy na całym świecie.

 

   

Jest to pierwsze takie globalne porozumienie producentów ropy od 15 lat; zdaniem części ekspertów surowiec ten może teraz nieco podrożeć, choć nie jest pewne, czy kraje eksportujące ropę będą przestrzegać wynegocjowanych postanowień. W ostatnim czasie baryłka ropy kosztowała około 50 dolarów, ponad dwa razy mniej niż jeszcze trzy lata temu – komentuje Onet.pl  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Onet.pl Money.plOceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.