Płacisz lub infekujesz innych

Popcorn Time to nowy sposób hakerów na wyłudzenie pieniędzy. Wirus blokuje dane na komputerze, a przestępcy domagają się sowitej zapłaty. Można się jednak wymigać od płacenia, przesyłając wirusa znajomym – informuje Bankier.pl

 

Popcorn Time – ten nowy ransomware krąży po sieci – ostrzega brytyjski portal Guardian. Sposób zainfekowania komputera pozostaje właściwie ten sam: internauta dostaje plik na pocztę od nieznanego nadawcy. Ściąga go na swój dysk i nagle komputer zostaje zablokowany, nie można się dostać do swoich danych. Tymczasem wyświetla się komunikat, w którym hakerzy domagają się zapłaty w zamian za odblokowanie plików. Co ciekawe, przestępcy są nowocześni, ponieważ żądają sumy w wysokości jednego bitcoina, a więc internetowej waluty, która w przeliczeniu wynosi ok. 777 dolarów (wycena z 13 grudnia) – podaje portal.

 

Hakerzy są jednak „litościwi” i pozwalają uniknąć płacenia. Jednak rozwiązanie, które proponują, jest również nieprzyjemne. Przestępcy zmuszają bowiem ludzi do współudziału. Zamiast przelewu można wysłać zainfekowany plik swoim znajomym. Wystarczą dwa kolejne zhakowane komputery i blokada z pierwszego sprzętu znika. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że zaatakowani internauci muszą sami przesłać wirusa. Zwiększa to prawdopodobieństwo zainfekowania kolejnych komputerów, ponieważ prędzej ściągamy plik przesłany przez znaną nam osobę niż z obcego, podejrzanego adresu e-mail – czytamy w informacji.


Jak poradzić sobie z wirusem?

Eksperci radzą, aby nigdy nie płacić przestępcom, którzy zainfekowali nasz sprzęt, ponieważ nigdy nie mamy pewności, czy faktycznie odblokują nasze pliki. Jedyne, co możemy zrobić, to zwrócić się do informatyków, którym być może uda się rozwiązać problem. Należy pamiętać, aby nigdy nie ściągać plików, a nawet nie otwierać podejrzanej poczty. Jeżeli nie znamy nadawcy, a tytuł bądź treść wydaje nam się dziwna, najlepiej od razu skasować wiadomość – sugeruje portal.

 

Ważne jest również regularne sporządzanie kopii zapasowych naszych danych, aby – w razie ataku ransomware – straty były jak najmniej dotkliwe. Warto również zainwestować w porządny program antywirusowy – sugeruje Bankier.pl (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Bankier.pl The Guardian

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.