PKB Polski w dół

Gospodarka jest w najgorszym stanie od trzech lat. Według nieoficjalnych szacunków resortu finansów, wzrost PKB w czwartym kwartale wyhamuje do zaledwie 1,8 procent, choć chwilę później ma zacząć dynamicznie przyspieszać – podaje Gazeta Prawna.pl

 

Jak czytamy w czwartkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej", Ministerstwo Finansów przewiduje, że w czwartym kwartale roczne tempo wzrostu PKB może być niższe od zanotowanego w III kwartale, kiedy wyniosło 2,5 procent.

 

Z informacji gazety wynika jednak, że już teraz resorty przygotowują się do wariantu dużo bardziej pesymistycznego, który zakłada, że gospodarka będzie się rozwijała wolniej niż w tempie 1,8 procent rocznie. Dziennik pisze, że powodem takiego stanu rzeczy jest głównie spadek inwestycji. Polacy spowolnienia na razie nie odczują ze względu na wzrost wysokości wynagrodzeń i spadek bezrobocia – czytamy w komentarzu.

 

Gazeta podkreśla, że być może jest to przejściowe spowolnienie, a od pierwszego kwartału 2017 roku gospodarka na nowo zacznie się rozpędzać. Może w tym pomóc program "Rodzina 500 plus", który będzie nakręcać konsumpcję oraz szybsze wydawanie środków unijnych. Ekonomiści, cytowani przez dziennik, uznają taki scenariusz za realny – podaje portal.

 

PKB w IV kw. przyspieszy wobec III kw., głównie dzięki spożyciu prywatnemu - taką informację podało tydzień temu Ministerstwo Rozwoju przy okazji publikacji danych PKB za III kw.

"W ocenie Ministerstwa Rozwoju, tempo wzrostu w ostatnim kwartale 2016 r. powinno nieznacznie przyśpieszyć, głównie na skutek przyśpieszenia tempa spożycia prywatnego. Stopniowo będą odradzać się także inwestycje, których tempo spadku powinno wyhamować w ostatnim kwartale 2016 r." - napisał resort w odpowiedzi na interpelację poselską.

 

MR spodziewa się, że oczekiwane spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego w 2016 r. będzie, w głównej mierze, skutkiem spowolnienia inwestycji, m.in. przez opóźnienia we wdrażaniu projektów z nowej perspektywy finansowej – czytamy w informacji.

 

"Potwierdzają to dane dotyczące nakładów inwestycyjnych, w szczególności nakładów w sektorze publicznym, głównie samorządowym. Władze samorządowe wstrzymują się z inwestycjami ze względu na kalendarz wyborów samorządowych. Inwestycje w tym sektorze powinny więc rozpocząć się na przełomie lat 2017-18. W ocenie Ministerstwa Rozwoju struktura wzrostu gospodarczego pozostaje korzystna i wskazuje na zrównoważony rozwój polskiej gospodarki" – napisano w konkluzji. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Gazeta Prawna.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.