Fed podniósł stopy procentowe, a dolar silniejszy

„Jastrzębia podwyżka” stóp procentowych w wykonaniu Rezerwy Federalnej miała wyraźny wpływ na rozwój sytuacji na rynkach finansowych. Umocnił się dolar, potaniało złoto, a giełdami na całym świecie wyraźnie zabujało – informuje Bankier.pl

 

Wczoraj wieczorem czasu polskiego najpotężniejszy bank centralny świata nie tylko po raz pierwszy od roku (i drugi raz w ciągu ostatnich 10 lat) podniósł stopy procentowe (o 25 punktów bazowych, do 0,50-0,75%), ale także, za pomocą prognoz członków Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku, nakreślił perspektywę trzech podwyżek w 2017 r. Odbiegało to od przewidywanego przez rynki scenariusza bazowego, który zakładał dwie podwyżki. Na rynkowe efekty „jastrzębiej podwyżki” nie trzeba było długo czekać - czytamy w informacji.

 

Jak zwykle w trakcie ogłaszania decyzji Fedu lub EBC, w centrum uwagi znalazł się kurs EUR/USD. Na głównej walutowej parze świata dziś zobaczyliśmy zejście z 1,06 USD do poniżej 1,05 USD. Po raz ostatni euro było tak nisko wyceniane w marcu 2015 r., kiedy EBC uruchamiał program luzowania ilościowego. Przebicie minimum na poziomie 1,046 oznaczać będzie powrót do sytuacji obserwowanej ostatnio w 2003 r. - podaje portal.

 

Indeks dolara – mierzący siłę amerykańskiej waluty względem sześciu głównych walut (euro, jena, funta, franka, korony szwedzkiej i dolara kanadyjskiego) – już po decyzji Fed wspiął się na najwyższy poziom od 13 lat - czytamy w komentarzu.


Pokłosiem tego ruchu jest wyraźna zwyżka ceny dolara wyrażonej w złotych. Amerykańska waluta przebiła poziom 4,23 zł – to najwyższe śróddzienne notowania od 5 grudnia (4,268 zł) i gdyby taka sytuacja utrzymała się do końca dnia, to znów będzie można powiedzieć, że dolar jest najdroższy od lutego 2002 r. (do cofnięcia się do grudnia 2001 r. potrzebne jest przebicie 4,285 zł) – podaje Bankier.pl


Znacznie stabilniej złoty zachowuje się wobec euro (4,44 zł) i franka szwajcarskiego (4,13 zł). Na drugą z tych walut warto dziś zwracać uwagę, bowiem o 9.30 decyzję o stopach procentowych ogłosi Szwajcarski Bank Narodowy. O 13.00 w centrum uwagi znajdzie się natomiast Bank Anglii. Na kilka godzin przed tym wydarzeniem funt drożeje do 5,31 zł. - informuje portal. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Bankier.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.