Polska 2017 wg agencji ratingowych

W 2016 r. po raz pierwszy w historii Polski decyzje agencji ratingowych odbiły się w społeczeństwie szerokim echem. Warto wiedzieć, kiedy w 2017 r. instytucje te ponownie zajmą się naszym krajem – podaje Bankier.pl

 

Koniec roku to okres, w którym agencje ratingowe publikują kalendarz decyzji na rok następny. Nie robią tego z własnej woli – zmuszają je do tego regulacje Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzono po tym, jak w czasie „gorącego okresu” kryzysu zadłużeniowego, politycy spostrzegli, że niespodziewane komunikaty ze strony agencji mają spory wpływ na rynki (a pośrednio także na sondaże – w Hiszpanii czy Grecji o ratingach swego czasu mówiło się jeszcze więcej niż w Polsce)  - czytamy w informacji.

 

Zgodnie z obecnymi regulacjami, na które wpływ miały także ustalenia G20, ratingi mogą być publikowane jedynie po piątkowym zamknięciu giełd. Dla jednego kraju jedna agencja może wydać maksymalnie trzy decyzje ratingowe w roku (odstępstwo od tej reguły możliwe jest jedynie w wyjątkowych przypadkach)

 

Dodatkowo każdy kraj powinien być poddawany przeglądowi przynajmniej raz na pół roku. Nie musi to oznaczać koniecznie zmiany ratingu czy perspektywy – choćby w przypadku Polski w 2016 r. zdarzało się, że agencja nie zabierała głosu, choć wskazywał na to kalendarz. Warto też pamiętać, że agencje muszą poinformować oceniany rząd o swojej decyzji najpóźniej w dniu roboczym poprzedzającym publikację decyzji o ratingu – wyjaśnia portal.

2017 r. zaczniemy aż od dwóch przeglądów ratingów dla Polski – zaznacza Bankier.pl. 13 stycznia głos zabiorą Fitch i Moody s. Agencja S&P, jedyny przedstawiciel „wielkiej trójki”, który zdecydował się na obniżenie ratingu Polski, po raz pierwszy zajmie się naszym krajem 21 kwietnia. Pozostałe terminy zamieszczamy w tabeli.

Decyzje ws. ratingu Polski w 2017 r.

 

Fitch

Moody s

S&P

I

13.01

13.01

21.04

II

07.07

12.05

20.10

III

08.12

08.09

 

Źródło: Opracowanie Bankier.pl

 

Najwyżej Polskę ocenia Moody s (A2 z perspektywą negatywną). W Fitch Ratings mamy notę A – z perspektywą stabilną. Nota w S&P (BBB +  z perspektywą stabilną) jest najniższą wśród trzech głównych agencji ratingowych – zaznacza portal.

Od roku oceny dla Polski publikuje także agencja DBRS (A z perspektywą negatywną). To znacznie mniejszy podmiot od członków „wielkiej trójki”, jednak znaczenia przydaje mu traktowanie jej not przez Europejski Bank Centralny na równi z ratingami S&P, Moody s czy Fitcha. Dla kraju pozostającego poza strefą euro, ocena DBRS nie ma wielkiego znaczenia, jednak już w przypadku np. Portugalii miało to spore znaczenie.

 

Decyzje ws. ratingu Polski w 2016 r.

(kliknij na datę, aby przejść do wiadomości)

 

Fitch

Moody s

S&P

I

15.01

15.01

15.01

II

15.07

14.05

01.07

III

 

09.09

02.12

Źródło: Opracowanie Bankier.pl

 

Artykuły publikowane po każdej tegorocznej decyzji agencji ratingowych dostępne są po kliknięciu w odpowiednią datę umieszczoną w tabeli – wyjaśnia w podsumowaniu Bankier.pl  (jmk)

 

Źródło: Bankier.pl

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.