Polski przemysł w świetnej formie

Wskaźnik PMI mierzący aktywność w polskim sektorze wytwórczym wzrósł w grudniu do 54,3 punktów – poinformowała firma badawcza IHS Markit. To wynik, którego w krajowym przemyśle nie obserwowano od dawna  podaje Bankier.pl

 

Grudniowy rezultat jest najwyższy od lipca 2015 r. Taki wynik był pozytywnym zaskoczeniem. Ekonomiści spodziewali się lekkiego wzrostu indeksu PMI do 52,2 pkt z 51,9 pkt w listopadzie.

 

Warto dodać, że jeszcze w październiku polski PMI przemysłowy wynosił zaledwie 50,2 pkt, co wówczas było najgorszym rezultatem od ponad 2 lat.

Wyniki powyżej 50 punktów sygnalizują wzrost aktywności ekonomicznej w badanym sektorze. Rosnące odczyty powyżej 50 pkt. oznaczają przyspieszenie wzrostu. Grudzień był 27. miesiącem z rzędu, gdy PMI dla polskiego przemysłu utrzymał się powyżej bariery 50 punktów – informuje Bankier.pl


Indeks PMI dla polskiego sektora przemysłowego (Markit)

 foto2017-01-02a_645

- Rok 2016 zakończył się bardzo dobrze dla  polskiego sektora przemysłowego. Grudniowe dane wykazały wzrost wielkości produkcji, poziomu zatrudnienia oraz liczby nowych zamówień. Najnowsze prognozy IHS Markit przewidują, że do stycznia 2017 ekspansja produkcji przemysłowej r/r osiągnie próg 8%. Oznaczałoby to najsilniejszy wzrost od początku 2015 r. – skomentował rezultaty grudniowego badania Trevor Balchin, starszy ekonomista IHS Markit.

 

Autor raportu zwrócił także uwagę na narastającą presję inflacyjną. Wnioski te korespondują z ubiegłotygodniowymi danymi GUS, które pokazały powrót inflacji do naszego kraju.


W grudniu koszty produkcji wciąż rosły, a 14,5-punktowy skok Wskaźnika Kosztów Produkcji zaobserwowany na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy był bezprecedensowy w historii badań. Ponadto, ceny wyrobów gotowych wzrosły w najszybszym tempie od pięciu i pół roku. Będzie to mieć znaczący wpływ na przewidywania odnośnie ogólnych presji inflacyjnych, które mogą wzrosnąć w 2017 szybciej niż się tego spodziewano. IHS Markit nie prognozuje jednak zmian w polityce pieniężnej przed 2018.”

 

Bardzo dobry grudniowy wynik nie wystarczył jednak, by podciągnąć ubiegłoroczną średnią (51,9 pkt) do poziomu średniej z lat poprzednich (52 pkt w 2014 r. i 53,2 pkt. w 2015 r.). Wynik ten jest jednak o wiele lepszy od średniej długoterminowej (50,4 pkt).

 

Dobre odczyty przemysłowych indeksów PMI cechują także inne kraje. W Rosji (53,7 pkt) obecny wynik jest najwyższy od 69 miesięcy, w Holandii (57,3 pkt) od 68 miesięcy, w Hiszpanii (55,3 pkt.) najwyższy od początku 2016 r., zaś w Czechach (53,8 pkt) i Włoszech (53,2 pkt) odpowiednio najwyższy od 9 i 6 miesięcy – czytamy w podsumowaniu. (jmk)

 

Źródło: Bankier.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.