Rekordy w zużyciu energii

Najzimniejsze miesiące są zarazem czasem poboru największej mocy energetycznej. To dodatkowa przyczyna smogu. Ostatnie dni niskich temperatur przypadły na weekend, a to odciążyło system. Są jeszcze rezerwy, ale i tak już wspierane  importem – informuje Money.pl

 

Tak się złożyło, że okres silnych mrozów to zarazem czas największego zużycia energii elektrycznej. Rekordowy pobór mocy energetycznej w kraju przypadł historycznie na 7 lutego 2012 roku. O godzinie 17:30 zgłoszono wtedy zapotrzebowanie na 25844,7 MW mocy w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym.

 

Dzień wcześniej popyt na prąd był niewiele mniejszy, a w Polsce padały wtedy rekordy mrozu. Według nieoficjalnych pomiarów w Łebuni w woj. pomorskim  było 6 lutego 2012 r. minus 30,7 stopnia, zaś na obszarach górzystych woj. małopolskiego około minus 35 stopni. Do historycznego oficjalnego rekordu z 11 stycznia 1940 roku z Siedlec tylko trochę zabrakło - zaledwie 6 stopni.

 

Podobnie ostre mrozy mamy obecnie. W sobotę nad ranem odnotowano najniższą temperaturę tej zimy w Polsce - 33 stopni Celsjusza było w miejscowości Jabłonka w Małopolsce. Termometry w Katowicach pokazywały -29 st. C. To wywołało zrozumiałą chęć „rozgrzania przemarzniętych kości”, które jest widoczne w statystykach poboru mocy. A zarazem jedna z przyczyn smogu - elektrownie więcej produkują energii i ciepła i zarazem wysyłają w powietrze więcej substancji - informuje portal.

 

Szczęściem dla krajowego systemu energetycznego był to weekend, czyli z poboru energii wyłączone były firmy, co zredukowało obciążenie sieci. Największe zużycie było przed Świętem Trzech Króli, czyli w ostatni dzień roboczy na początku silnych mrozów. Wtedy o 17:00 system zgłosił zapotrzebowanie na 25356,5 MW.

 

Tymczasem moc, którą obecnie mogą zaoferować krajowe elektrownie to 29 997,11 MW, więc pewna rezerwa jeszcze jest – podaje w podsumowaniu Money.pl (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej:Money.pl

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.