Bilion na Liczniku Długu Publicznego

1 000 000 000 000 PLN, czyli słownie jeden bilion złotych. Takie wskazanie po raz pierwszy w historii pojawiło się dziś na „Liczniku Długu Publicznego” autorstwa Fundacji Obywatelskiego Rozwoju – informuje Bankier.pl

 

Wielkość zadłużenia wyświetlana jest na „Liczniku Długu Publicznego” przy skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej w Warszawie. Licznik, który uruchomiono 28 września 2010 r. przy stanie 724 mld zł, po raz pierwszy wskazał ponad bilion dzisiaj, kwadrans przed godziną 12. Dług w przeliczeniu na jednego mieszkańca Polski stanowi więc ponad 26 tysięcy złotych – czytamy w informacji.

 

"Każdy dzień, kiedy dług państwa - choć duży - nadal rośnie, jest niedobry dla kraju. A dług publiczny w Polsce jest za wysoki" - powiedział prof. Leszek Balcerowicz po tym, gdy cyfry na liczniku przekroczyły bilion.

 

- Duży i rosnący w relacji do PKB dług jest szkodliwy z dwóch powodów. Po pierwsze działa jako hamulec wzrostu, rodzi niepewność i zniechęca do inwestowania. Po drugie, jeżeli nadal rośnie, to narasta ryzyko gwałtownego załamania gospodarki w skutek kryzysu fiskalnego. Takie kryzysy są bardzo kosztowne, oznaczają cofanie się - dodał Balcerowicz, przewodniczący Rady FOR.

 

Wynik wyświetlany na liczniku jest sumą „twardych danych” historycznych publikowanych przez Ministerstwo Finansów (raporty o zadłużeniu, strukturze długu itp.) oraz prognoz sporządzanych w oparciu o aktualne kursy walut (średnie kursy NBP), prognozy demograficzne GUS czy założenia budżetowe. Aby zegar mógł wskazywać w trybie ciągłym, założono, że dług rośnie liniowo, od jednej aktualizacji do kolejnej (od momentu uruchomienia było ich już 25).

 

Więcej informacji na temat metody liczenia znaleźć można na stronie FOR.

Poza tzw. jawnym długiem publicznym, FOR oblicza także dług ukryty, uwzględniający przyszłe zobowiązania emerytalno-rentowe. Podczas niedawnych przeglądów autorzy stwierdzali, że w związku z ostatnimi zmianami w systemie emerytalnym konieczna jest jego gruntowna aktualizacja. Ostatnie wskazania tego licznika to ponad 3,2 biliona złotych – konkluduje Bankier.pl (jmk)

 

Źródło: Bankier.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.