Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

Wystąpienie prezydenta Chin Xi Jinpinga otworzyło 47. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Xi ostrzegł, że "nikt nie wyjdzie zwycięsko z wojny handlowej", jeśli świat odrzuci globalizację i zdecyduje się na blokowanie międzynarodowej wymiany handlowej – donosi PAP.

 

Globalizacja postrzegana jest obecnie przez wielu ludzi jak "puszka Pandory", ale światowy kryzys finansowy nie był konsekwencją globalizacji, lecz nadmiernej pogoni za zyskami; globalizacja nie jest też przyczyną problemów światowej gospodarki - powiedział Xi.

 

Próby zatrzymania międzynarodowego przepływu kapitału, dóbr oraz ludzi nie powiodą się, ponieważ są sprzeczne "z historycznym trendem" - dodał.

 

Nie należy "przekreślać zdobyczy globalizacji", a jedynie szukać "metod na złagodzenie niektórych jej konsekwencji" - kontynuował Xi, zastrzegając, że brak właściwego zarządzania utrudnia takie działania w skali globalnej. "W podejmowaniu decyzji tej miary powinny mieć też większy udział wschodzące gospodarki i kraje rozwijające się" - uznał chiński przywódca.

 

Ostrzegł też, że obrona interesów handlowych poszczególnych krajów, kosztem innych państw jest niebezpieczna. "Nikt nie wyjdzie zwycięsko z wojny handlowej" - podkreślił.

 

Uwagi zawarte w wystąpieniu prezydenta są nawiązaniem do protekcjonistycznych tendencji widocznych ostatnio w polityce wielu krajów, a zwłaszcza do obietnic wyborczych prezydenta elekta USA Donalda Trumpa, który zagroził, że oskarży Chiny o manipulowanie własną walutą i wdroży w związku z tym stosowne dochodzenie i procedury – czytamy w informacji.

 

Trump zapowiadał też, że obłoży towary importowane, m.in. z Chin i Meksyku, wysokimi cłami, aby zablokować przenoszenie miejsc pracy z USA do krajów, gdzie niższe są koszty pracy.

 

Organizatorzy szczytu w Davos zapowiadali już wcześniej, że ważnym tematem debat będzie ryzyko wojny handlowej między USA a Chinami – podkreśla portal.

 

Tegoroczny szczyt w Davos potrwa do 20 stycznia. Bierze w nim udział około 3 tys. liderów politycznych i gospodarczych, a wśród nich premier Wielkiej Brytanii Theresa May, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde, odchodzący wiceprezydent USA Joe Biden, również odchodzący amerykański sekretarz stanu John Kerry, nowy sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres i prezydent RPA Jacob Zuma, a także prezes UBS Axel Weber, szef Bank od America Brian Moynihan oraz prezes banku Goldman Sachs, Lloyd Blankfein. Hasłem tegorocznej edycji forum jest "odpowiedzialne przywództwo" - informuje w zakończeniu PAP. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: PAPOceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.