Parlament Europejski ma nowego szefa

Parlament Europejski ma nowego szefa – został nim kandydat Europejskiej Partii Ludowej, Włoch Antonio Tajani. Polityk został wybrany w czwartej turze głosowania – informuje Onet.pl

 

Były unijny komisarz ds. transportu i przemysłu zdobył w czwartej, finałowej rundzie 351 głosów poparcia, pokonując kontrkandydata z Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów Gianniego Pittellę, który uzyskał 282 głosów.

 

W Parlamencie Europejskim o godz. 9 rozpoczęto prezentację kandydatów, po której doszło do tajnego głosowania. Po wycofaniu się kandydata Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy Guya Verhofstadta w wyścigu o fotel szefa PE pozostało sześć osób – czytamy w informacji.

 

W pierwszych trzech turach zwycięski kandydat musiał zdobyć większość bezwzględną. Żadnemu z pretendentów do stanowiska szefa PE to się nie udało. Dopiero czwarta runda przyniosła rozstrzygnięcie – podaje portal.

 

63-letni Antonio Tajani większość swojej politycznej kariery związał z Parlamentem Europejskim – po raz pierwszy mandat europosła uzyskał w 1994 roku. W czerwcu 2008 został wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej oraz komisarzem do spraw transportu, niespełna dwa lata później objął szefostwo w komisji do spraw przemysłu i przedsiębiorczości. W lipcu 2014 ponownie uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego, opuszczając równocześnie stanowisko w Komisji Europejskiej – czytamy w podsumowaniu.  (jmk)

 

Źródło: Onet.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.