Znaczący pakiet akcji Pekao nabędą PZU i PFR

PZU i Polski Fundusz Rozwoju podpisali porozumienie akcjonariuszy w związku z nabyciem od UniCredit znacznego pakietu akcji Banku Polska Kasa Opieki SA - podał Bankier.pl za komunikatem PZU.

 

"Porozumienie akcjonariuszy zostało zawarte ze względu na fakt, iż zamiarem każdej ze stron jest budowanie długoterminowej wartości banku, prowadzenie wobec banku polityki zmierzającej do zapewnienia rozwoju, stabilności finansowej oraz skutecznego i ostrożnego zarządzania bankiem (...) oraz zapewnienie należytych standardów ładu korporacyjnego banku" - napisano w raporcie.

 

Akcjonariusze w ramach porozumienia określą zasady współpracy oraz prawa i obowiązki, w szczególności w zakresie ustalania sposobu wspólnego wykonywania prawa głosu z posiadanych akcji banku i prowadzenia długoterminowej polityki wobec Pekao.

"W szczególności strony zobowiązały się wobec siebie do głosowania "za" podejmowaniem uchwał o podziale zysku i wypłacie dywidendy, na zasadach i w granicach określonych mającymi zastosowanie przepisami prawa i rekomendacjami Komisji Nadzoru Finansowego oraz zgodnie z dotychczasową praktyką banku" - podał PZU.

 

Gdyby porozumienie ws. sposobu wykonywania prawa głosu nie zostało osiągnięte, PZU będzie określać sposób głosowania, a PFR będzie miało obowiązek głosować zgodnie ze stanowiskiem PZU – czytamy w informacji.

 

Porozumienie zawiera też wzajemne zobowiązania stron zmierzające do ograniczenia możliwości rozporządzania przez nie posiadanymi akcjami banku, a także umowne prawo pierwszeństwa w przypadku, gdyby któryś z inwestorów zamierzał sprzedać akcje banku – wyjaśnia portal.

 

"Porozumienie (...) przewiduje także zasady współpracy i wzajemne relacje pomiędzy stronami a podmiotem udzielającym PFR finansowania dla celów realizacji nabycia akcji banku od UniCredit. PZU SA i PFR podejmą także negocjacje w celu zawarcia dodatkowego trójstronnego porozumienia z tym podmiotem, doprecyzowującego ich wzajemne relacje (...)" - podał PZU.

Umowa wejdzie w życie z dniem realizacji pierwszego etapu nabycia przez PZU i PFR akcji Pekao, w ramach którego przejmą akcje banku reprezentujące ok. 30 proc. ogólnej liczby głosów - informuje Bankier.pl

 

Porozumienie zostało zawarte na okres pięciu lat.

Na początku grudnia 2016 r. PZU i PFR ogłosiły, że zgadzają się kupić 32,8 proc. akcji Pekao za 10,6 mld zł. Struktura transakcji przewiduje nabycie przez PZU pośrednio 20 proc. akcji Pekao na zamknięcie transakcji, za łączną kwotę w wysokości 6,5 mld zł. Jednocześnie PFR nabędzie bezpośrednio od UniCredit 12,8 proc. akcji Pekao za 4,1 mld zł. – czytamy w podsumowaniu. (jmk)

 

Źródło: Bankier.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.