UE chroni rynek cłami antydumpingowymi

UE nałożyła w piątek sięgające prawie 65 proc. cła antydumpingowe na produkowane w Chinach i Tajwanie rury ze stali nierdzewnej oraz elementy do ich łączenia – informuje Bankier.pl

 

To kolejne z serii środków, które mają pomóc UE bronić się przed napływem dotowanych towarów. Produkty te wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu: petrochemicznym, spożywczym, stoczniowym, a także w energetyce i budownictwie – podaje portal.

 

Jak podała w piątkowym komunikacie Komisja Europejska, jej dochodzenie potwierdziło, że importowane z Chin i Tajwanu spawane doczołowo łączniki rur i przewody rurowe ze stali nierdzewnej były do tej pory sprzedawane w Europie po cenach dumpingowych.

 

Aby pomóc europejskim producentom, Bruksela zdecydowała się na nałożenie ceł, które mają wynosić w przypadku Chin od 30,7 proc. do 64,9 proc, a w przypadku Tajwanu od 5,1 proc. do 21,1 proc.

 

Jak wynika z rozporządzenia w tej sprawie, śledztwo KE zostało wszczęte w 2015 roku w wyniku skargi jednego ze stowarzyszeń producenckich. Obecnie w UE obowiązują środki antydumpingowe i antysubsydyjne dotyczące importu 39 produktów stalowych, w tym 17 z Chin – czytamy w informacji.


Unijne hutnictwo przeżywa trudności w związku z zalewaniem europejskiego rynku subsydiowaną stalą z Państwa Środka. KE przedstawiła w 2013 roku propozycje reformy instrumentów ochrony handlu, która umożliwiłaby UE nakładanie wyższych ceł na subsydiowane towary, ale państwa członkowskie nie mogły uzgodnić wspólnego stanowiska w tej sprawie. W grudniu 2016 roku doszło jednak do przełomu, co daje producentom nadzieję, że w najbliższych miesiącach UE zakończy prace legislacyjne – konkluduje portal. (jmk)

 

 

Źródło: Bankier.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.