Polski przemysł nadal przyspiesza

Styczeń przyniósł kontynuację pozytywnych tendencji w polskim przemyśle. Wskaźnik PMI wzrósł do 54,8 punktu, czyli do poziomu najwyższego od prawie dwóch lat, potwierdzając jednocześnie przełamanie niekorzystnej tendencji, sygnalizującej w poprzednich miesiącach spowolnienie tempa.

 

Jeszcze w lipcu i październiku ubiegłego roku PMI ledwie przekraczał poziom 50 punktów, poniżej którego mielibyśmy do czynienia z pogorszeniem się koniunktury. Pierwsze oznaki poprawy widoczne były w listopadzie, a w grudniu wskaźnik podskoczył mocniej, do 54,3 punktu, sygnalizując pozytywne tendencje w przypadku wszystkich jego elementów składowych. Podobna sytuacja miała miejsce w styczniu, gdy przedsiębiorcy wskazywali na dynamiczny wzrost produkcji, najszybszy od prawie trzech lat, wysokie tempo wzrostu nowych zamówień, zarówno ze strony odbiorców krajowych, jak i zagranicznych. Nadal zwiększał się poziom zatrudnienia, choć w tempie nieco wolniejszym niż w końcówce ubiegłego roku. Na poprawiającą się koniunkturę wskazuje także coraz wyższa dynamika wzrostu kosztów produkcji, związana nie tylko z presją płacową, ale ze zwyżkami cen surowców i materiałów. Przedstawiciele firm optymistycznie oceniają też perspektywy na najbliższą przyszłość, dostrzegając wzrost popytu, a także sygnalizując inwestycje zwiększające zdolności produkcyjne. Te tendencje pozwalają oczekiwać stopniowego przyspieszenia w gospodarce w kolejnych kwartałach, być może nawet wcześniej, niż we wskazywanej drugiej połowie roku. Jednocześnie wzrost cen i kosztów produkcji sygnalizuje zwiększenie się presji inflacyjnej, która widoczna jest już od grudnia ubiegłego roku.


Roman Przasnyski
Główny Analityk GERDA BROKER

 

Więcej informacji: http://gerdabroker.pl/

 
 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.