Premia gwarancyjna tylko do końca 2017 roku

Jeszcze tylko do końca bieżącego roku właściciele książeczek mieszkaniowych będą mogli złożyć w banku PKO BP wniosek o wypłatę premii gwarancyjnej, o ile zgromadzone środki przeznaczą na cele mieszkaniowe – informuje Wp.pl

 

Od 1 stycznia do 31 grudnia uprawnienia do złożenia wniosku o likwidację książeczki przysługuje właścicielom książeczek wystawionych w latach 1989-1990 – podaje portal.

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wysokość premii gwarancyjnej oblicza PKO BP na podstawie ściśle określonych kryteriów. Liczy się wysokość wpłat, aktualna cena metra kwadratowego mieszkania wg GUS, a także rodzaj budownictwa, na jaki zostaną wykorzystane środki z książeczki.Aby uzyskać premię gwarancyjną, uprawniony do niej właściciel książeczki mieszkaniowej musi złożyć w oddziale PKO BP wniosek o likwidację książeczki i wypłatę premii gwarancyjnej oraz odpowiednio udokumentować dokonanie czynności uprawniającej do wypłaty premii gwarancyjnej.Czynności, które uprawniają do wypłaty premii, to między innymi zakup mieszkania lub budowa domu, wykup lokalu ze spółdzielni mieszkaniowej, uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, wpłata kaucji w towarzystwie budownictwa społecznego, a nawet przeprowadzenie remontu polegającego na wymianie okien albo instalacji: gazowej lub instalacji elektrycznej.Wniosek ten powinien zostać złożony w terminie 90 dni od dnia wystąpienia czynności uprawniającej do wypłaty premii gwarancyjnej. Jeśli jednak wniosek jest źle udokumentowany, bank wyznacza termin na uzupełnienie dokumentów, który nie może przekraczać terminu 30 dni od dnia złożenia wniosku. Jeśli wnioskodawca nie dotrzyma tego terminu, wniosek pozostaje bez rozpatrzenia – wyjaśnia Wp.pl.Premia gwarancyjna może być wkładem własnym w przypadku zakupu mieszkania na kredyt hipoteczny, ale nie można jej przeznaczyć na dodatkowe opłaty bankowe - na prowizje czy polisy ubezpieczeniowe.Bank PKO BP jest tylko operatorem całej operacji - środki na wypłatę premii gwarancyjnych pochodzą z budżetu – czytamy w podsumowaniu. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Wp.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.