Fałszywe e-maile do klientów Poczty Polskiej

Poczta Polska ostrzega przed kolejną falą fałszywych e-maili. Oszuści wysyłają na losowo wybrane adresy wiadomości o nieodebranej przesyłce – informuje Bankier.pl

 

W załączniku znajduje się spakowany plik .ZIP, który zawiera złośliwe oprogramowanie malware.

 

W ostatnich dniach losowo wybrani użytkownicy poczty elektronicznej otrzymali e-maile z domeny http://riscosoftware.com.pl, której nadawca podszywa się pod Pocztę Polską. Wiadomość zawiera złośliwe oprogramowanie malware – podaje portal.

 

Poczta informuje, że fałszywe e-maile najczęściej zawierają treści nieprawdziwe, np. informacje o nieodebranej przesyłce lub wezwanie do zapłaty za przechowanie przesyłki. Nadawcy mogą próbować wyłudzić informacje poufne, takie jak dane logowania czy numery kart bankowych.

 

W wiadomości zwykle podane są linki do fałszywych stron internetowych lub plik ZIP. Zawiera on złośliwe oprogramowanie. Poczta Polska przypomina, że nie dołącza do wiadomości żadnych załączników.


W ubiegłym tygodniu oszuści rozsyłali fałszywe wiadomości w imieniu firmy DPD. W treści e-maila znajdowała się informacja o nieudanym dostarczeniu paczki. Użytkownik zainteresowany szczegółami kierowany był na fałszywą stronę skąd mógł pobrać plik z informacjami o wysyłce. W rzeczywistości pobierał skrypt napisany w języku JScript.


Działanie wirusów może być różne. Niektóre blokują dostęp do partycji dysku i wymuszają na użytkowniku zapłacenie okupu. Inne działają w tle i podmieniają strony logowania do banków. Po zalogowanie się na fałszywej stronie banku, użytkownik może otrzymać komunikat, że konieczne jest zainstalowanie dodatkowej aplikacji w telefonie komórkowym. W rzeczywistości aplikacja ta jest kolejnym wirusem przechwytującym hasła SMS – podsumowuje Bankier.pl  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Bankier.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
47%
53%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.