Sieć sklepów Żabka sprzedana

Fundusz CVC Capital Partners poinformował o zakupie Żabki, największej w Polsce sieci sklepów typu convenience, od funduszu Mid Europa Partners. Transakcja wymaga jeszcze zgody regulacyjnej – podaje Onet.pl

 

Nie podano też kwoty transakcji, ale spekuluje się o kwocie 5 mld zł. CVC Capital Partners to fundusz z siedzibą w Luksemburgu, który w Polsce posiada firmę PKP Energetyka.

- Cieszę się, że mogę ogłosić naszą drugą inwestycję bezpośrednią w Polsce, demonstrując nasze długoterminowe zaangażowanie w kraju i całym regionie Europy Środkowej - powiedział István Szőke, partner i szef CEE CVC. - Żabka jest zdecydowanym liderem w swoim segmencie. Cieszymy się na tę współpracę, chcemy wykorzystać rosnące możliwości rynkowe oraz wzmocnić istniejącą sieć sklepów - dodał z kolei Krzysztof Krawczyk z polskiego oddziału CVC.

 

CVC Capital Partners jest jedną z wiodących firm private equity i doradztwa inwestycyjnego na świecie. CVC zarządza aktywami o wartości powyżej 50 mld USD. Fundusze zarządzane lub doradzane przez CVC zainwestowały w 52 firm na całym świecie o łącznych przychodach ponad 80 mld USD, zatrudniających około 250 000 osób – informuje portal.

 

Początkowo lista chętnych na zakup sieci była długa, ostatecznie na placu boju pozostały dwa fundusze: właśnie CVC Capital Partners i TPG. Przypomnijmy,  CVC jest już w Polsce obecny. Fundusz w 2015 r. kupił za ok. 2 mld zł PKP Energetyka. Natomiast dla pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych TPG byłaby to pierwsza transakcja w naszym kraju – czytamy w informacji.

 

Według wcześniejszych spekulacji za Żabkę nowy inwestor musiałbym wyłożyć nawet 5 mld złotych. Zdaniem osób zbliżonych do transakcji, z którymi rozmawiała „Rzeczpospolita”, przejęcie będzie warte mniej, a dotychczasowy właściciel MID Europa Partners uzyska ok. 1 mld euro (4,3 mld zł).

 

CVC podało, że doradcami przy przejęciu byli: Greenberg Traurig, PwC, Pekao, UBS, Bain i McKinsey. Finansowania udzieliły banki: ING, Pekao i Unicredit.

 

Firma Żabka Polska S.A. jest właścicielem największej w Polsce sieci sklepów typu convenience, prowadzonych pod markami Żabka i Freshmarket. Spółka powstała w 1998 roku i w ciągu kilkunastu lat działalności na krajowym rynku zdobyła pozycję lidera tego segmentu sprzedaży. Sieci sklepów Żabka i Freshmarket to nowoczesna koncepcja handlu detalicznego, która ma na celu zapewnienie klientom wygody w dokonywaniu zakupów.

 

Łącznie Żabka Polska posiada ponad 4500 placówek prowadzonych przez około 3000 przedsiębiorców – czytamy w zakończeniu. (jmk)

 

Źródło: Onet.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.