Amerykańska ropa z łupków problemem OPEC

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną i są powyżej 54 USD za baryłkę. Kraje OPEC, zmniejszając dostawy ropy, stają przed wyzwaniem, bo w USA rośnie liczba odwiertów i produkcja surowca - podają maklerzy.

 

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 54,33 USD, po zwyżce o 34 centy, czyli 0,6 proc.


Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 43 centy do 56,42 USD za baryłkę.


Od początku 2017 r. trwa zmniejszanie dostaw surowca na globalne giełdy paliw. Produkcja ropy przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie. Takie ustalenia dotyczą pierwszych sześciu miesięcy 2017 r – podaje portal.

 

Z raportu technicznego OPEC wynika, że w styczniu kraje kartelu i inni dostawcy ropy osiągnęli 86 procent planowanych cięć dostaw.


Tymczasem w USA rośnie liczba nowych odwiertów ropy z łupków. Od początku 2017 r. pojawiło się 77 nowych odwiertów, a od maja ub. roku liczba ta wzrosła o 268 – czytamy w informacji.

 

Produkcja ropy w USA jest obecnie blisko najwyższych poziomów od kwietnia 2016 r., a zapasy ropy w tym kraju są obecnie na najwyższym poziomie od 1982 r. - od początku 2017 roku wzrosły o ponad 40 milionów baryłek.


"Producenci ropy z łupków w USA na pewno nie zredukują produkcji surowca" - ocenia Will Yun, analityk rynku surowców w Hyundai Futures Corp. w Seulu.

"Dopóki w USA rośnie produkcja ropy z łupków to dla krajów OPEC, zmniejszających produkcję, duże wyzwanie, bo wpływa to na hamowanie wzrostu cen ropy" - dodaje.

 

Podczas poprzedniej sesji ropa WTI na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 46 centów, czyli 0,8 proc., do 53,99 USD za baryłkę – podsumowuje Forsal.pl (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej Forsal.pl

 

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.