Nowa 500 banknotem inwestycyjnym

Ile trzeba zapłacić, żeby otrzymać banknot 500 zł? Odpowiedź nie jest oczywista. W internecie kwitnie handel nominałem wprowadzonym do obiegu 10 lutego, ceny sięgają 750 zł – podaje MSN.pl

 

To wskazuje na bardzo ciekawą konkluzję - nowy nominał można traktować nie tylko jako środek pieniężny, ale także jako aktywo inwestycyjne - podobne jak akcje czy wino.


Nowy banknot 500 zł wszedł do obiegu 10 lutego br. Zarządzenie prezesa NBP wprowadzające je do obrotu nowe banknoty zakładało emisję do 50 milionów sztuk. To bardzo mało – jak wynika z danych NBP, drugich „najrzadszych” banknotów – o nominale 20 zł – jest w obiegu dwukrotnie więcej – informuje portal.


Nic dziwnego, że banknoty 500 zł cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów, 10 lutego w Narodowym Banku Polskim po nowy nominał ustawiały się długie kolejki. Teraz niektóre z banknotów trafiają na aukcje internetowe. Oferty opiewają zwykle na ok. 535-570 zł, choć zdarzają się i takie na 750 zł – podaje portal.  


Jeśli jesteście więc w posiadaniu nowego banknotu o nominale 500 zł, może się okazać, że ktoś będzie chętny zapłacić za niego sporo więcej.


Banknot o nominale 500 zł został wprowadzony do obiegu mimo dezaprobaty ze strony Ministerstwa Rozwoju. Resort tłumaczy m.in., że wysokie nominały są najchętniej wykorzystywane do działań przestępczych. Poza tym ministerstwo chciałoby stawiać na rozwój transakcji bezgotówkowych, a emisja banknotu 500 zł stoi w sprzeczności z tymi działaniami – konkluduje MSN.pl  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: MSN.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.