Lokatorzy nie zapłacą podatku od umorzeń

Gmina umorzyła zaległy czynsz za mieszkanie? Nie trzeba już odprowadzać od niego podatku. 28 lutego 2017 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów – informuje Money.pl

 

Nowe przepisy dotyczą należności uchylonych w latach 2016 -2017. Jeśli ktoś zdążył już wykazać kwotę w zeznaniu podatkowym za poprzedni rok, może złożyć korektę PIT.

- Dzięki tym rozwiązaniom osoby wynajmujące lokale komunalne i socjalne, które znalazły się w trudnej sytuacji i uzyskały umorzenie należności, lub ich części, nie będą musiały odprowadzać podatku z tego tytułu. Przemawia za tym ważny interes społeczny - zapowiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów.


Wprowadzone regulacje sprawią, że najemcy z umorzonym czynszem skorzystają ze zwolnienia podatkowego. Dla samorządów terytorialnych oznacza to mniej dokumentów. Nie będą dłużej sporządzać rocznych informacji PIT-8C, które do tej pory musiały trafić do mieszkańców lokali komunalnych i socjalnych z zaległymi opłatami.


Nowe przepisy dotyczą należności mieszkaniowych, czyli:

  • zaległej opłaty z tytułu czynszu najmu lokalu mieszkalnego;
  •  
  • nieuregulowanych płatności za dostawy do mieszkania energii, gazu, wody, a także opłat za odbiór ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych;
  •  
  • odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu mieszkalnego;
  •  
  • odsetek od wymienionych należności;
  •  
  • niepokrytych kosztów dochodzenia i egzekucji, w tym zasądzonym prawomocnym tytułem wykonawczym wraz z kosztami postępowania sądowego i egzekucyjnego;

 

Dotychczas urząd skarbowy żądał od oddłużonych lokatorów rozliczenia podatku dochodowego, mimo np. problemów finansowych. Gmina wystawiała PIT-8C z danymi o anulowanych należnościach. Podaną kwotę należało uwzględnić w deklaracji za poprzedni rok podatkowy.

 

Osoby, których nie było stać na zapłatę czynszu mogły co prawda próbować odwołać się od obowiązku. Wystarczył wniosek o umorzenie daniny. Dokument trzeba było złożyć w urzędzie skarbowym. Decyzja należała jednak do instytucji, która mogła, ale nie musiała przychylić się do prośby zainteresowanego – wyjaśnia portal.

 

Na razie przepisy obejmują wyłącznie zobowiązania z 2016 i 2017 roku. Co to oznacza w praktyce? Podatnicy nie muszą wykazywać wymienionych kwot w bieżącej i przyszłorocznej deklaracji PIT. Jeśli ktoś zdążył już rozliczyć z fiskusem dochody za poprzedni rok i uwzględnił taką sumę, może złożyć korektę zeznania – sugeruje Money.pl

 

Resort finansów planuje dalszą współpracę ze stroną samorządową. Praca nad projektem ma prowadzić do przygotowania rozwiązań ustawowych, które podobne ułatwienia wprowadzą dla opłat za mieszkania w 2018 roku – czytamy w konkluzji.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej Money.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.