Zagraniczne inwestycje służą Polsce

Eksperci przyjrzeli się zagranicznym inwestycjom realizowanym na terenie naszego kraju w ciągu ostatnich 25 lat. Okazuje się, że ich wpływy do polskiego budżetu przekroczyły 700 mld zł.

W ciągu tego okresu wartość zagranicznych inwestycji wyniosła łącznie 712 mld zł. Średnia suma kwoty, jaka każdego roku wpływała do budżetu Polski, wynosiła 26 mld zł.

Wg analizy przeprowadzonej w raporcie pt. "Co przyniosły inwestycje zagraniczne. Wpływ na gospodarkę Polski w ostatnim ćwierćwieczu", największym inwestorem Polski były Niemcy. Ich inwestycje sięgnęły 19,1 proc. Na drugim miejscu znalazły się Stany Zjednoczone (10,9 proc.) oraz Francja (10,8 proc.).   


Adam Czerniak, główny ekonomista Polityka Insight, powiedział, że inwestycje zagraniczne przyczyniają się do powiększenia zawartości budżetu polskiego rządu. Zgodnie z szacunkami, jedna trzecia dochodów z CIT w Polsce pochodzi od zagranicznych przedsiębiorstw. Dodał także, że każda złotówka ulokowana w bezpośrednich inwestycjach zagranicznych generowała przychód na poziomie 0,15 zł.

Na uwagę zasługuje fakt, że więcej inwestycji zagranicznych w stosunku do wzrostu polskiego PKB mają państwa małe i gospodarki otwarte, takie jak Luksemburg, Irlandia, Szwajcaria, oraz Czechy, Słowacja i Węgry. Należy dodać, że zagraniczne przedsiębiorstwa inwestują w Polsce głównie w firmy przemysłowe, finansowe i handlowe. (zp)


Źródło, więcej: Money.pl/Polskie Radio/Rzeczpospolita/Gazeta Prawna

Tagi: Polska,Świat
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
54%
46%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.