Inspektorzy będą kontrolować firmy

Państwowa Inspekcja Pracy zamierza przeprowadzić szereg kontroli w prywatnych firmach. Mają one pomóc w znalezieniu nieprawidłowości związanych z wypłacaniem pensji pracownikom.

Powodem kontroli jest zmiana wysokości płacy minimalnej i stawki godzinowej. Od 1 stycznia tego roku wysokość płacy minimalnej wzrosła o ponad 8 proc. Do 13 zł zwiększyła się również wysokość stawki godzinowej.

Wg posiadanych informacji, nieuczciwi pracodawcy już podejmowali próby ominięcia wypłacania swoim pracownikom wymaganych ustawowo stawek. Umożliwia im to m.in. nieprowadzenie ewidencji czasu pracy.

Wiadomo, że do końca tego roku inspektorzy mają skontrolować ponad 20 tys. przedsiębiorstw. Jeżeli kontrola ujawni jakieś nieprawidłowości, inspektorzy mogą nałożyć mandat na pracodawcę w wysokości maks. 2 tys. zł. Mogą również skierować sprawę do sądu. (zp)Źródło, więcej: Puls Biznesu/TVN24/RMF24/Onet.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.