GIODO krytycznie o ustawie abonamentowej RTV

Angażowanie dostawców telewizji płatnej, czyli podmiotów prywatnych, w pobór abonamentu RTV, co zakłada projekt noweli ustawy abonamentowej, budzi wątpliwości GIODO – informuje Money.pl

 

Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów w uwagach do projektu podnosi m.in. kwestię równego traktowania odbiorców tv kablowej i cyfrowej oraz naziemnej.

 

Projekt nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych resort kultury przesłał do konsultacji społecznych i międzyresortowych na początku marca. Uwagi zgłosili m.in. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Edyta Bielak-Jomaa oraz przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

 

Bielak-Jomaa pozytywnie oceniła uwzględnienie przez projektodawcę części uwag zgłoszonych do poprzedniej wersji projektu. Chodzi m.in. o uwzględnienie kwestii aktualizacji i usuwania danych przez operatora, informowanie odbiorcy końcowego o usunięciu jego danych przez operatora wyznaczonego, czy ograniczenie celu przetwarzania danych przez Centrum Obsługi Finansowej do "ustalenia podmiotu obowiązanego do uiszczania opłaty abonamentowej, jej poboru lub egzekucji".


Jednocześnie GIODO "podtrzymuje wątpliwości wobec koncepcji zaangażowania dostawców usług telewizji płatnej, a więc podmiotów prywatnych, w proces poboru opłat abonamentowych, będących rodzajem daniny publicznej, poprze możliwość pozyskiwania przetwarzanych przez nich danych odbiorców końcowych" - podaje portal.


Według GIODO w razie przyjęcia proponowanych przepisów "dochodzić będzie do pozyskiwania danych osobowych w drodze ustawowej zmiany warunków umów o charakterze prywatnoprawnym, co wydaje się wysoce wątpliwe z punktu widzenia ochrony praw konsumentów" – czytamy w informacji.


Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów w uwagach zgłoszonych w procesie uzgodnień zaznaczył, że dostawcy krajowych bezpłatnych serwisów usług medialnych na żądanie (VOD) i zagranicznych (zarówno płatnych i bezpłatnych) serwisów VOD dostarczający treści za pomocą internetu nie będą objęci przepisami ustawy.


"W związku z powyższym można w wyniku wejścia projektowanych rozwiązań w życie spodziewać się rezygnacji klientów płatnej telewizji z płatnej telewizji na rzecz dostępnych serwisów VOD" - napisał przewodniczący. Jak zaznaczył, może to skutkować zmniejszeniem obrotów sektora przedsiębiorców oferujących usługi dostępu do sieci kablowych i platform telewizji cyfrowych, co może także oddziaływać na dochody sektora finansów publicznych.


Przewodniczący podkreślił ponadto, że zgodnie z przedstawionym w projekcie katalogiem podmiotów będących dostawcami telewizji płatnej, tylko określone kategorie konsumentów będą objęte przedmiotową regulacją, m.in. klienci, mający zawarte umowy z operatorami sieci kablowych, platform telewizji cyfrowej. Natomiast odnośnie osób korzystających z naziemnej telewizji cyfrowej, które nie zawierały nigdy umowy z operatorem płatnej telewizji, obowiązywać będą przepisy dotychczasowe.


Według ministra, takie rozwiązanie "może budzić wątpliwości w zakresie równego traktowania poszczególnych grup konsumentów de facto tej samej usługi".


Zdaniem ministra "dogłębnego przeanalizowania m.in. pod kątem regulacji dot. pomocy publicznej" wymagają projektowane regulacje dotyczące systemu wynagrodzeń przysługujących dostawcom telewizji płatnej z tytułu przekazywania zgłoszeń oraz informacji do wyznaczonego operatora – podaje portal.


Szerszego omówienia - zdaniem szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów - wymaga "faktyczna potrzeba przekazywania przez dostawców telewizji płatnej do KRRiT danych zbiorczych o liczbie wszystkich odbiorców końcowych, z którymi dostawca ma zawarte umowy.

"Wydaje się, że należałoby uszczegółowić sposób przekazywania przez wszystkich dostawców telewizji płatnej KRRiT informacji i danych sprawozdawczych dot. liczby odbiorców końcowych: z którymi dostawca ma zawarte umowy o dostarczanie telewizji płatnej" - ocenił minister.


Zaznaczył, że przedłożony projekt wymaga "bardziej szczegółowego przedstawienia skutków projektowanych zmian dla Poczty Polskiej oraz operatorów platform satelitarnych i sieci kablowych w zakresie kosztów przygotowania oraz zasilania systemu teleinformatycznego, w tym określenia maksymalnej wysokości wynagrodzenia".

 

Według informacji KRRiT na koniec 2016 r. z uiszczaniem opłat abonamentowych zalegało ponad 2 mln gospodarstw domowych, w których były zarejestrowane odbiorniki radiowe lub telewizyjne. Kwota zaległości za ostatnie 5 lat, w stosunku do których możliwa byłaby egzekucja przekraczała 3 mld zł. – czytamy w zakończeniu. (jmk)

 

 

Źródło i czytaj więcej: Money.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.